Polska para prezydencka w czwartek przyjedzie do Wilna

0
0
0
Polska para prezydencka w Wilnie w lutym 2018 roku
Polska para prezydencka w Wilnie w lutym 2018 roku / © Marian Dźwinel

W dniach 21-22 listopada prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą przebywali z wizytą na Litwie.

Jak poinformował szef Gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski, w piątek, 22 listopada, prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, a także wicepremierami Ukrainy i Białorusi oraz ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier RP Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu.

Prezydencki minister podkreśla, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach wezmą udział wspólnie przedstawiciele narodów, współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

W latach 1863-1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego. Po ponad 150 latach, przywódcy oraz wysocy przedstawiciele wolnych i niepodległych narodów Europy Środkowo-Wschodniej, wezmą udział w ich pogrzebie i razem oddadzą cześć wspólnym bohaterom, którzy zginęli z rąk rosyjskich w walce o wolność i niepodległość.

W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa – powiedział minister Szczerski. Jak dodał: – Ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia – zwyciężyły i dlatego powinny być dla nas inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W czwartek, w dniu poprzedzającym ceremonię w Wilnie, prezydent RP wraz z małżonką, złożą wizytę roboczą na Litwie. Jej program obejmuje rozmowy w cztery oczy oraz rozmowy plenarne z prezydentem RL Gitanasem Nausėdą oraz premierem Sauliusem Skvernelisem. Ich tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

Podczas wizyty Andrzej Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowane jest także jego serce.

Na podst. prezydent.pl

Źródło: portal L24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną