Sprawa nie jest banalna, bo tyczy się nagrań video. Zawierały one propozycje zakupu organów dzieci nienarodzonych pozyskane od maluchów zabitych w trakcie przeprowadzania aborcji. Lekarz należący do Planned Parenthood bronił się, że całe nagranie jest tylko mistyfikacją i jest podróbką. Uznanie tego stanowiska za wiążące oznacza, że w organizacji tak zwanego “planowanego rodzicielstwa” nie zabija się dzieci, a koronny dowód w sprawie jest tylko oszustwem. Tak uważa doktor Savita Ginde w swojej książce “TEDx Talk, Accused Citizen Journalists of Fabrication Evidence”. Chociaż sprawa miała miejsce w 2015 roku dziś ma nową odsłonę. Centrum na rzecz Postępu Medycznego, autor nagrań, pozwał lekarkę za mówienie kłamstw. Uwiecznili oni nagranie byłej wiceprezydent Plannet Parenthood jak wypowiada się o handlu żywym towarem, to znaczy zwłokami nienarodzonych dzieci.

Podczas prowokacji dziennikarze podali się za firmy z kręgu StemExpress, Advanced Bioscencie Resources i DaVinci Biosciences współpracujących już wcześniej z aborcyjnym molochem. Wskutek nagrań DaVinci Biosciences zostało zamknięte przez kalifornijskiego adwokata pracującego dla rządów Stanów Zjednoczonych. Opinię publiczną oburzył fakt, że w trakcie nagrania doktor Ginde wypowiadała się o częściach ludzi jako “przedmiotach” (items). Podkreślała jak znaczne ilości elementów dzieci mogą być pozyskane. Dla przykładu Uniwersytet Stanowy w Kolorado zakupił części ludzi za sto sześćdziesiąt dolarów.

Sprawa rozpoczęta w 2015 roku doczekała się akcji dezinformacyjnej. Na łamach wystąpienia TEDx Savita Ginde oskarżyła twórców nagrań o świadomą manipulację. Zarzucała fabrykowanie dowodów, oszustwo, podkładanie głosu, montaż dla osiągnięcia efektu, co znaczy nic innego jak zmianę treści wystąpienia i rozmowy. Na łamach swej książki broniła się, że zarzucono jej czyny jakich się nie dopuściła. Zarazem Ginde przyznała się w swojej książce, że “nie ma żadnej intencji oraz nigdy do tego zrobi”, aby obejrzała całe wystąpienie. Tym samym wypowiadała się wyłącznie w oparciu o fragmenty nagrania.

Dla odbiorców nagrań wrażenie wzbudziło między innymi, jak doktor Savita Ginde wskazała, że pragnie wyższej ceny za organy dzieci nienarodzonych, bo “pragnie Lamborghini”. Za tym, że te słowa były prawdziwe stoi obecnie firma prawnicza Andrew Contiguglia z Denver. Została ona reprezentantem strony oskarżającej Plannet Parenthood o handel ciałami nienarodzonych dzieci. Komentator Samanthy Kamman z Washington Examiner nie pozostawia złudzeń, że “Nie ma żadnych dowodów, że słowa Ginde’y na nagraniach video nie były jej”. Dodała, że nagrania wskazują, że lekarka planowała sprzedaż hurtową i wskazywała na sposoby uniknięcia odpowiedzialności karnej.  Dodatkowo dokładność nagrań była uznana również przez prawników związanych z Planned Parenthood.

Powstała w Stanach Zjednoczonych organizacja Planowanego Rodzicielstwa została założoną przez Margaret Sanger. Przyjęła ona program eugeniczny III Rzeszy z entuzjazmem. Nawet w powiązanych z nią biuletynach pojawiły się wypowiedzi nazistów. Sanger uważała biedni oraz emigrantami to są “ludzkie istnienie które nigdy nie powinny się narodzić”. W ramach programu eugenicznego popierała również przymusową sterylizację. Odrzucała tym samym wolne prawo obywateli Stanów Zjednoczonych do decydowania o kwestii zakładaniu rodzin i posiadania potomstwa. Prawnik Harry Blackmun, autor opinii prawnej w sprawie Roe, która ustanowiła aborcję w Stanach Zjednoczonych jako legalną wskazał: “Jeśli człowieczeństwo [nienarodzonych] jest osiągnięcie [proaborcyjna] sprawa upadnie ze względu na prawo płodu do życia będzie gwarantowane przez poprawkę” (w ustawodawstwie amerykańskim oznaczony jako czternasta). Tuszowanie procederu handlu organami nienarodzonych dzieci skrywa fakt, że pozwala tuszowanie ludzkiego wymiaru tej sprawy. Przyznanie, że kobiety rodzą dzieci oznacza, że w tej optyce aborcja jest niczym innym jak mordem ludzi za pieniądze w pełnym tego słowa znaczeniu. New York Times wskazał, że w ciągu ostatniego półrocza na południu Stanów Zjednoczonych i środkowym zachodzie uchwalono pięćdziesiąt osiem ograniczeń dla przeprowadzania aborcji. Narodowa Liga Akcji na Rzecz Prawa do Aborcji (NARAL) ustami Ilyse Hogue wskazała: “zmierzamy w kierunku zakazanych usług”. Branża aborcyjna przekazała w trakcie wyborów 2018 roku milion i sto tysięcy dolarów.

Jacek Skrzypacz