Warto pamiętać, że jemioła jest półpasożytem, co nie oznacza, że nie jest ważną częścią ekosystemu. Przez to, że jest przyczepiona do konaru drzewa, nie może pobierać z ziemi wody i soli mineralnych. Tym samym pobiera je od rośliny, na której rośnie. Dlaczego więc jest półpasożytem? Ponieważ jemioła jest w stanie samodzielnie wytwarzać organiczne substancje pokarmowe, nie stanowi dużego obciążenia dla drzewa, na którym rośnie. Jemioła pasożytuje głównie na gałęziach drzew liściastych, m.in. na topolach, brzozach i lipach. Możemy spotkać ją także na drzewach iglastych, np. na sośnie. Roślina kwitnie w lutym i w marcu.

 

Co może jemioła? Usprawnić krążenie, pomóc przy leczeniu miażdżycy, nadciśnienia i stanów zapalnych kręgosłupa oraz stawów. Preparaty z jemiołą stosuje się w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia oraz przy dolegliwościach wywołanych menopauzą. Jemioła zwiększa częstotliwość skurczów serca, rozszerza naczynia krwionośne, a także obniża ciśnienie krwi. Co ciekawe, składniki jemioły zależą od drzewa, na którym pasożytuje. Najcenniejszymi składnikami jemioły są lektyny, alkohole cukrowe, polisacharydy, aminokwasy, awonoidy, fitosterole oraz peptydy. Ten bogaty zestaw cennych substancji sprawia, że ma różnorodne właściwości. Trzeba uważać na ilość, ponieważ łatwo można ją przedawkować i wtedy jemioła może być toksyczna.

 

Wywar z jemioły pomoże nam obniżyć i wyregulować ciśnienie krwi, złagodzi dolegliwości występujące przy menopauzie. Sposób przygotowania:

 

Łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły zalewamy szklanką przegotowanej letniej wody;

Odstawiamy na około 45 minut;

Przecedzamy i odciskamy ziele.

Wywar pijemy 2-3 razy dziennie pół szklanki.


Jak zbierać jemiołę? Jemiołę zbieramy od grudnia do marca. Zbieramy liście i cienkie łodygi, które rozdziela się od razu po zerwaniu. Wyrzucamy owoce. Liście suszymy w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 25°C. Właśnie taka temperatura pozwala nam na zachowanie wszystkich cennych substancji. Wysuszona jemioła ma kolor zielony lub żółtozielony. Przechowujemy w papierowej torbie w przewiewnym miejscu.

 

[www.zdrowie.pl]

Rota