Duda mówił do nowo powołanych: "Dziękuje za przyjęcie nominacji. To bardzo ważna misja. PKW to podstawowy element demokracji w jej sztandarowym elemencie. Gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w jej rzeczywistym funkcjonowaniu. Pilnuje całego proces głosowania i aby jego wynik w jak najszybszy i najrzetelniejszy sposób został ogłoszony".

Dodał też: "To rola fundamentalna i związana ze szczególną odpowiedzialnością. Na przestrzeni ostatnich 30 lat PKW przetrwała nie jedne trudne chwile. Życzę, aby trudnych chwil nigdy nie było, aby wszystkie systemy działały, aby procedury były wdrażane sprawne".

Prezydent ma 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia. Z rekomendacji PiS w PKW  znajdą się: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska do Komisji wyznaczyła Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wybrała Liwiusza Laskę, a PSL-Kukiz'15 - Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, a prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.