Do usprawnienia funkcjonowania całego obiektu wykorzystujemy technologię kodów kreskowych, które na stałe zadomowiły się w świecie szeroko pojętej logistyki.

 

Ze względu na rosnące potrzeby klientów we wszystkich branżach, wielu przedsiębiorców musi usprawniać swoje procesy, aby sprostać wymaganiom rynku. Jest to szczególnie widoczne w ciągle dynamicznie rozwijającym się sektorze e-commerce, gdzie z roku na rok zamówienia rosną. Przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką, sprzedażą wysyłkową lub magazynowaniem dostosowują się zatem do wymogów i przeznaczają wyższe kwoty na modernizacje.

 

Rozwiązaniem, które sprawi, że każdy zakład pracy będzie mógł funkcjonować w świecie nowoczesnej logistyki, jest zastosowanie kodów kreskowych. Kody kreskowe są niemal wszechobecne, a zobaczymy je na praktycznie każdym produkcie. Problem polega jednak na tym, że niektóre przedsiębiorstwa wciąż nie są przekonane do wdrożenia kodów jednowymiarowych i dwuwymiarowych.

 

Co mogą zyskać firmy, które zdecydują się na zaimplementowanie kodów do swoich procesów? Przede wszystkim ogromną oszczędność czasu: kody kreskowe są sprzężone w ogólną bazę, więc pracownicy mogą na bieżąco kontrolować przepływ towarów znajdujących się na magazynie, uzupełniać ich stan i mieć ogólne pojęcie o tym, co dzieje się w obiekcie.

 

 

Do odczytu kodów kreskowych służą czytniki kodów kreskowych. Wiązka lasera (lub kamera w przypadku tzw. imagerów) pada na kod, a następnie przesyła informację zwrotną do użytkownika. Bardziej wysublimowaną formą czytnika kodów kreskowych jest kolektor danych, który na dobrą sprawę jest wzmocnionym smartphonem, zdolnym do pracy w trudnych warunkach i wyposażonym w czytnik kodów 1D i 2D.

 

Wydruk kodów kreskowych można przeprowadzić za pomocą specjalnej drukarki etykiet. Takie etykiety samoprzylepne naklejamy na produkty lub środki trwałe. Co więcej, mogą one być w pełni spersonalizowane, aby podkreślić markę wyrobu i nadać mu unikatowych właściwości wizualnych.

 

Te wszystkie urządzenia mogą funkcjonować samodzielnie, niezależnie od siebie. Jednakże w najlepiej prosperujących magazynach są one spięte z systemem magazynowania klasy WMS (Warehouse Management System). Za pomocą takiego oprogramowania jesteśmy w stanie mieć pełną kontrolę nad wszystkimi zdarzeniami, towarami i procesami w całym obiekcie.