Popękana skóra na piętach należy do najczęstszych dolegliwości związanych ze stopami. Powodów jest kilka. Skóra na piętach jest znacznie grubsza niż w innych miejscach ciała, a to oznacza, że na piętach naskórek narasta szybciej niż jest w stanie się złuszczyć. Dlatego brak właściwej pielęgnacji szybko prowadzi do zrogowaceń i pęknięć. Zbyt częste i głębokie ścieranie naskórka za pomocą tarki lub pumeksu też może doprowadzić do tego, że będzie on coraz szybciej narastał i będzie coraz grubszy.

Kłopotom z piętami sprzyjają także ciasne obuwie i zakładanie nieprzepuszczających powietrza skarpet, dieta uboga w płyny i witaminę A, a także choroby, m.in. otyłość i cukrzyca.

Jest wiele kosmetyków dedykowanych tej części ciała. Ciekawym sposobem jest też użycie skórki z cytryny. Cytrynę przecina się na pół i wyciska się z niej cały sok. Następnie nakłada się skórki z cytryny na pięty, przyciska, żeby dobrze się dopasowały do kształtu stóp, zakłada się skarpetki i idzie się spać.

Poprawę stanu pięt zauważy się po kilku nocach. Skóra będzie miękka, odciski zaczną się goić. Żeby całkiem pozbyć się dolegliwości, kurację należy stosować regularnie.

Inną wersją tej metody jest wymieszanie startej skórki z cytryny, wystarczy łyżka, z taką samą ilością wazeliny. Krem wciera się w stopy, zakłada się skarpetki i idzie się spać, a z rana zmywa się pozostałości kremu.

Na podst. Onet.pl