Ubezpieczenie zdrowotne dla osób bezrobotnych – jak uzyskać?

Jak zawiadamiają specjaliści z mfind, ubezpieczenie zdrowotne jest aktywne przez 30 dni od daty utraty pracy pracując wcześniej na UoP czy UoD . Podobnie sytuacja wygląda w przypadku studentów, którzy utracili status studenta w momencie zakończenia nauki lub zrezygnowania z zajęć. Po tym ochronnym okresie, jeśli nie znaleźliśmy pracy, musimy zatroszczyć się o ubezpieczenie zdrowotne bez pracy bezrobotnego. Do wyboru mamy zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy (UP), przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ lub wykupienie na własną rękę indywidualnego pakietu medycznego.

Aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne z Urzędu Pracy, należy spełnić dwa podstawowe warunki:

  • posiadać status bezrobotnego,
  • nie posiadać innego tytułu do ubezpieczenia, np. będąc na rencie lub emeryturze.

Ubezpieczenie z UP można uzyskać bez względu na prawo do przyznania zasiłku dla osób bezrobotnych. Co więcej, ubezpieczeniem zdrowotnym z UP może zostać objęta nie tylko osoba bezrobotna, ale również wybrani członkowie jej rodziny, którzy również pozostają bez prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które utraciły status bezrobotnego lub z jakiegoś powodu nie chcą albo nie mogą zarejestrować się w UP. Wówczas warto pomyśleć o indywidualnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Do wyboru mamy wykupienie go w ZUS-ie lub w prywatnej agencji ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia państwowe niestety gwarantują jedynie dostęp do podstawowej opieki medycznej na zasadach identycznych z osobami objętymi ubezpieczeniem zdrowotnym przez pracodawcę. Prywatne pakiety medyczne są więc zwykle korzystniejsze, ponieważ dają nam dostęp do szerszego zakresu usług medycznych bez długich kolejek do lekarzy i na badania specjalistyczne.

 

Ubezpieczenie zdrowotne bez pracy – ile to kosztuje?

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne umożliwia wybór wielu pakietów medycznych, a jego cena uzależniona jest od wybranego wariantu. Zazwyczaj prywatny pakiet medyczny kosztuje około 500 zł na rok. Wysokość składki na ubezpieczenie w ramach ZUS-u wynosi natomiast 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co aktualizowane jest kwartalnie i wynosi aktualnie 483,12 zł na miesiąc. Warto więc się dobrze zastanowić, czy sięgnięcie po dobrowolne ubezpieczenie państwowe będzie dla nas opłacalnym krokiem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wszystkie warianty porównać w internetowej porównywarce ofert ubezpieczeń zdrowotnych, co pozwoli wybrać nam najkorzystniejszą ofertę.