Zwolennicy niepodległości zwyciężyli w Katalonii, Hiszpania ulegnie podziałowi

0
0
0
/

Absolutna większość głosujących w wyborach regionalnych w Katalonii poparła partie dążące do niepodległości i zakończenia hiszpańskiej okupacji. Według sondaży 66 miejsc zdobędzie ruch Razem na Tak, a 13 Jedność Ludowa. Zwolennicy niepodległości zdobyli więc 79 miejsc w 135 osobowym parlamencie regionalnym. Frekwencja była jedną z najwyższych w ostatnich latach.

 

Katalonia leży przy granicy Francuskiej nad morzem Śródziemnym. Jej stolicą jest Barcelona. Cześć Katalonii znajduje się we Francji. W katalońskim postrzeganiu przestrzeni kraju liczą się bardziej granice zwyczajowe z okresu średniowiecza niż późniejsze granice administracyjne, i to one mają być przywrócone w ramach autonomii czy niepodległości.

 

Katalonia była zamieszkiwana w starożytności przez Celtoiberow, władało nią Cesarstwo Rzymskie, potem Wizygoci, Arabowie. Z rąk niewiernych Katalonię wyzwolił ją w 732 Karol Młot. Na początku IX wieku powstała monarchia z stolicą w Barcelonie. Od 1137 r. Katalonia znalazła się w unii z Aragonią, a potem Kastylią. Odkrycia geograficzne i handel z koloniami zmniejszył znaczenie Katalonii. W 1720 r. doszło do faktycznego podziału Katalonii między Hiszpanię i Francję. W XII i XIII w. Hiszpania krwawo stłumiła powstania Katalończyków walczących o niepodległość. Hiszpanie i Francuzi w XVIII wieku zwalczali język kataloński. W XIX wieku Katalonia była jednym z pionierów rewolucji technicznej. W 1930 roku republika zgodziła się przyznanie autonomii Katalonii. W 1934 r. prezydent Katalonii ogłosił niepodległość, za co został uwięziony przez władze republiki. Gdy w 1936 roku wybuchła wojna domowa, Katalonia poparła komunistyczną republikę przeciw generałowi Franco, za co Franco ukarał Katalonię likwidacją autonomii i zakazem używani języka i symboli katalońskich. W 1978 przywrócono autonomię Katalonii.

 

Współcześnie Katalonia ma własną administrację skarbową pobierająca podatki lokalne i do budżetu Hiszpanii, policję lokalną, media, drogi, koleje i infrastrukturę.

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną