Po konsultacji z ekspertami władze ministerstwa zdecydowały się na przywrócenie szczepień, które zostały zawieszone z uwagi na epidemię Covid-19. - Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych. Mówimy o zaleceniu powrotu do szczepień dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia i wszystkich osób, u których choroby wskazują na konieczność zaszczepienia – powiedział Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Oprócz powrotu obowiązkowych szczepień ministerstwo zachęca także do wykonywania dodatkowych, szczególnie tych powiązanymi z chorobami płuc. - dodatkowo zalecamy, żeby szczepić przeciwko pneumokokom i przeciwko grypie. To jest bardzo ważna rzecz, bo dużo chorób płuc, to nie tylko choroby płuc po COVID-19, ale również po grypie. Jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, może to nas uchronić przed powikłaniami w zakresie chorób płuc – zaznaczył rzecznik.

Mimo nadal ciężkiej sytuacji jaka panuje w związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym informuje, że wznowione mają zostać w szczególności: szczepienia na oddziałach noworodkowych; szczepienia obowiązkowe, które powinny być wykonane do 24. miesiąca życia oraz szczepienia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne. Wznowione mają być też szczepienia poekspozycyjne przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku. Realizowane mają być też inne szczepienia ochronne, których konieczność podania lub dokończenie wynika z charakterystyki produktu leczniczego.

Organy państwowe wydały także informację o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa z uwagi na trwającą nadal sytuację zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Zalecenia te obejmują między innymi stosowanie zaleconych środków ochrony na terenach placówek podstawowej opieki zdrowotnej czyli między innymi używanie maseczek czy rękawiczek. Personel medyczny musi dodatkowo zachować wszelkie zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu. Chodzi nie tylko o higienę rąk i przyjmowanie w odzieży roboczej lub ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, ale także np. o dezynfekcję powierzchni, z którymi styka się pacjent, takimi jak kozetka czy stół do badania niemowląt.
Według zaleceń szczepienia mają być wykonywane w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach do których nie mają dostępu pacjenci z objawami infekcji. Dodatkowo dzieci wraz z opiekunem należy umawiać indywidualne na konkretną godzinę, tak żeby w poczekalni znajdowało się jak najmniej osób. W przypadku niemożności zorganizowania specjalnie wydzielonego miejsca dzieci mają być przyjmowane rano, przed przyjęciem pozostałych pacjentów.

Istnieje jednak możliwość odroczenia takiego szczepienia. Do takiej sytuacji może dojść wtedy kiedy w domu, w którym przebywa dziecko znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych, kwarantannie bądź poddana izolacji. Szczepienie nie może być przeprowadzone także wtedy, gdy dziecko lub domownicy mają kaszel, duszności czy biegunkę. Bowiem objawy te mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia zaleca także wykorzystanie teleporad do wstępnej kwalifikacji do szczepienia. Służba medyczna zobowiązana jest także do poinformowania, że na szczepienie z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, która nie posiada objawów wskazujących na zarażenie covid-19. Telefoniczny wywiad medyczny poza stanem zdrowia dziecka ma objąć także stan zdrowia pozostałych domowników.

Zdaniem rządzących zachowanie powyższych zasad bezpieczeństwa pozwoli maksymalnie zabezpieczyć dzieci przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem. Jeżeli rodzice nie zaszczepią dziecka grozi im grzywna. Zwykle waha się ona w okolicach kilkuset złotych. Gdy po takim upomnieniu dziecko nadal nie jest zaszczepione może zostać wystawiony mandat do 1,5 tysiąca złotych. W dalszych etapach dopuszczalne jest postępowanie egzekucyjne, które dopuszcza jednorazową grzywnę do 10 tysięcy złotych.

DZ

Źródło: PAP