Szef Banku Centralnego USA: Drukujemy pieniądze cyfrowo; gospodarczy powrót po szczepionce

0
0
/ Dodruk dolara

Szef Amerykańskiego Banku Centralnego udzielił wywiadu w popularnym za oceanem programie „60 minut”. Jerome Pawell opowiadał w nim o sytuacji gospodarczej spowodowanej przez koronawirusem. Przyznał między innymi, że niektóre sektory gospodarki zostaną odbudowane dopiero po wynalezieniu szczepionki. Zdradził również, że Bank Centralny drukuje pieniądze cyfrowo.

Jerome Powell był gościem popularnego programu CBS. Korzystając z okazji został zapytany o szereg spraw związanych z gospodarką dotkniętą koronawirusem. Przyznał między innymi,  że bank kreuje dolary… cyfrowo. - Tak, drukujemy pieniądze cyfrowo. Jako bank centralny, mamy zdolność do kreowania pieniądza w sposób cyfrowy. Robimy to kupując obligacje skarbowe lub inne gwarantowane przez rząd papiery dłużne. W ten sposób zwiększa się podaż pieniądza. Drukujemy też fizyczną walutę i rozprowadzamy ją poprzez banki Rezerwy Federalnej – mówił Powell.

Co ciekawe szef Banku Centranego USA ocenia, że obecna sytuacja będzie wykorzystana przez administrację Stanów Zjednoczonych do osiągnięcia „długoterminowych korzyści”.
- Dolar jest walutą rezerwową świata. Mamy możliwość pożyczania po niskich kosztach, jesteśmy w stanie obsługiwać nasz dług. Obecnie jest czas, aby wykorzystać naszą siłę do uzyskania długoterminowych korzyści. Oczywiście, przez kilka najbliższych lat deficyty będą wysokie. Będziemy musieli sobie z tym poradzić, kiedy gospodarka wróci na właściwe tory – zdradził.

Odniósł się także do sytuacji jednej z największych gospodarek świata w czasie po koronawirusie. W swojej opinii powielił powtarzany od jakiegoś czasu scenariusz powrotu do normalnego życia dopiero po wynalezieniu szczepionki na Covid-19. - Niektóre sektory gospodarki odbudują się dopiero po pojawieniu się szczepionki. Nie wiemy, kiedy to będzie, nie zatrudniamy wirusologów w Rezerwie Federalnej. Zewnętrzni eksperci ostrzegają, że nie ma pewności, kiedy powstanie szczepionka. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie to jak najszybciej.- powiedział.

Finansista został zapytany także o problem, który powoli zaczyna być dostrzegany na całym świecie. W efekcie zamrożenia gospodarczego wielu ludzi straciło pracę. Jego zdaniem problem bezrobocia będzie widoczny także w USA. - Bezrobocie może wzrosnąć do 20-25 proc. Nie sądzę jednak, aby obecny kryzys był powtórką Wielkiego Kryzysu. Istnieje wiele fundamentalnych różnic. Po pierwsze, obecnie jeszcze dwa miesiące temu mieliśmy zdrową gospodarkę. Nasz system finansowy nie zawiódł, w przeciwieństwie do tamtego kryzysu. Ponadto nasza odpowiedź jest zdecydowanie inna niż w latach 30., kiedy rządy i banki centralne starały się podnieść stopy procentowe i utrzymać standard złota. Trzeba było zrobić dokładnie odwrotnie. Obecnie właśnie to robimy – zaznaczył.

Wielu z ekspertów porównuje obecną sytuację w wielu gospodarkach do światowego kryzysu gospodarczego sprzed 12 lat. Zdaniem Powella sytuacja jest także zła, ale zupełnie różni się od tamtych problemów. - W porównaniu do 2008 r., nasze obecne działania są prowadzone na istotnie większą skalę. Kupujemy o wiele więcej aktywów niż poprzednio. Tym razem jest inaczej – w poprzednim kryzysie problemem był sektor finansowy, więc potrzebne było wsparcie dla systemu bankowego. Obecnie problemy pochodzą z tzw. realnej gospodarki, dotyczą firm wytwarzających towary i usługi. Staramy się im pomóc przejść przez ten trudny okres – zapowiedział.

Mimo panującego kryzysu Jerome Powell zaznacza, że gospodarka USA jest i pozostanie silna, więc wątpienie w jej potencjał nie będzie przynosiła zainteresowanym korzyści. - W długim, a nawet średnim okresie, nie grałbym przeciwko amerykańskiej gospodarce. Odbudujemy się, a ludzie wrócą do pracy. To może chwilę potrwać, może się przeciągnąć do końca następnego roku. Nie wiemy tego dokładnie, mamy nadzieję, że stanie się to szybciej – powiedział.

Jak widać sytuacja związana z pandemią dotyka prawie każdego z krajów na całym świecie. Taka sytuacja nie ominęła również USA. Jako jedna z największych gospodarek to ona dyktuje w sporej części życie gospodarczego i finansowego życia na całym świecie. Polska szczególnie w ostatnich latach wiązała się z tym krajem także gospodarczo. Tak jak od USA wyszedł finansowy kryzys w 2008 roku tak i teraz może wyjść impuls do dalszych działań dla reszty świata. Bez względu na interesy, na pewno warto obserwować zachowania Stanów Zjednoczonych i tamtejszą sytuację gospodarczą.

DZ

Źródło: bankier.pl

 

 

 

Źródło: bankier.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną