Gowin chwali Bosaka – to zła wiadomość dla ideowej prawicy

0
0
0
/ Jarosław Gowin

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ukazał się wywiad z Jarosławem Gowinem. Ideowych prawicowców mogą w tym wywiadzie zmartwić pozytywne opinie Jarosława Gowina o kandydacie Konfederacji na prezydenta Krzysztofie Bosaku, tym bardziej że Gowin zapewne wypowiada je szczerze, a nie żartem czy w ramach trollowania.

Zdaniem Jarosława Gowina Krzysztof Bosak jest drugim „wygranym tej nietypowej kampanii wyborczej”. Według Gowina „Krzysztof Bosak to inteligentny polityk, o wyrazistych, ale jak na swój obóz polityczny umiarkowanych poglądach. Patrzę na jego kampanię z nutką uznania i sympatii”.

Uznanie i sympatia Gowina dla Bosaka mogą martwić ludzi ideowej prawicy, bo Gowin twierdzi, że „poglądy skrajne uważa[...] za szkodliwe'', odrzuca nacjonalizm, uważa, że powinniśmy nawiązywać do wielokulturowej, wielonarodowej i wieloreligijnej tradycji monarchii Jagiellonów.

Jarosław Gowin życzy „Krzysztofowi Bosakowi […] by przesunął swoje środowisko ze skrajnej prawicy na pozycje bardziej centrowe”.

Zapewne Gowin docenił to, że program Konfederacji „Nowy Porządek”, który jest programem Bosaka, zawiera identyczny z propozycją Gowina postulat wydłużenia kadencji prezydenta do 7 lat i ograniczenia możliwości sprawowania urzędy tylko do jednej kadencji.

Żywiący uznanie i sympatię do Krzysztofa Bosaka, Jarosław Gowin, jak można dowiedzieć się z Wikipedii, „w 1990 związał się z założonym przez Aleksandra Halla Forum Prawicy Demokratycznej, później był przez kilka lat związany ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2005 z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany do Senatu. Po rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007 został umieszczony na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu, po czym wstąpił do partii. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 160 465 głosów. Wkrótce po wyborach wszedł w skład zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej (zasiadał w nim do października 2010). W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 62 570 głosów. 18 listopada 2011 prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. 29 kwietnia 2013 prezes Rady Ministrów zapowiedział odwołanie Jarosława Gowina ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Do odwołania Jarosława Gowina przez prezydenta doszło tydzień później. W tym samym roku Jarosław Gowin wystartował jako jedyny kontrkandydat Donalda Tuska w bezpośrednich wyborach na stanowisko przewodniczącego PO. W głosowaniu przegrał z dotychczasowym liderem, otrzymując 4114 głosów ważnych (20,42%). 9 września 2013 poinformował o opuszczeniu Platformy Obywatelskiej, zostając posłem niezrzeszonym”. Po czym założył swoją partię i dzięki PiS znowu został posłem.

Jan Bodakowski

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną