Dziecko powinno być przez rodziców angażowane do troski o wspólne gospodarstwo domowe, do sprzątania, gotowania, prania. W angażowaniu dziecka w gotowanie niewątpliwie rodzicom pomoże niezwykle atrakcyjna wizualnie publikacja wydawnictwa Jedność „Dzieci w kuchni. Szkoła gotowania krok po kroku”. Ten wydany na kredowym papierze, 224 kolorowy album zawiera przepisy kuchni włoskiej tak dobrane i przedstawione, przez włoską autorkę Licie Cagnoni, by korzystając z podanych przepisów rodzice i dzieci mogli razem gotować.


Jak informuje wydawca „Dzieci w kuchni. Szkoła gotowania krok po kroku” „to łatwy i szybki kurs gotowania przedstawiony na ponad 500 fotografiach”, w którym wszystkie czynności przedstawione są „krok po kroku. Wszystkie składniki i kolejne czynności zostały sfotografowane z góry — dzięki temu wystarczy spojrzeć na zdjęcia, żeby zrozumieć, co jest potrzebne do gotowania, nawet bez czytania przepisu. Książka jest kolorowa i zabawna, została przygotowana z myślą o tych, którzy chcą połączyć pasję do dobrego jedzenia z radością wspólnego gotowania”.


Z informacji wydawcy można się dowiedzieć, że „książkę rozpoczyna wprowadzenie na temat powiązań dzieci ze sztuką przyrządzania potraw. Wstęp poświęcony jest podstawowym technikom wykonania posiłków, regułom zdrowego żywienia oraz sposobom, dzięki którym dziecko może bezpiecznie przebywać w kuchni. Potrawy podzielono według ich różnego przeznaczenia: na śniadania, przekąski, obiady i kolacje, a także na dania świąteczne. Posiłki zostały zaplanowane dla 4 osób, ciasta i desery dla 6–8 osób”.


Z „reguł zdrowego jedzenia” czytelnicy dowiedzą się na temat to jakie grupy pokarmów należy zjadać każdego dnia, w jakiej ilości, czego należy unikać. Z drugiego rozdziały „zasady w kuchni” czytelnicy dowiedzą się o bezpieczeństwie i higienie pracy przy przygotowywaniu posiłków.


W przepisach ukazujących kolejne czynności czytelnicy znajdą informacje o tym, jak zrobić: lukier, ciasto cukrowe, marcepan. W przepisach na śniadania i przekąski znajdują się przepisy na: naleśniki, muffinki, kruche ciasteczka z kremem czekoladowym, słodkie sushi ze świeżych owoców, keks, biszkopciki marchewkowe, desery lodowe i owocowe, słone rogaliki z szynką lub parówkami, słony keks z cukinią i migdałami, włoskie placki z szynką, serem i pomidorami, kanapki z rybką, pieczone bułeczki z farszem z sera i pomidorów.


W przepisach na obiady i kolacje rodzice z dziećmi znajdą receptury na: makaron z groszkiem i szynką, zupę z groszku, sera i szynki, włoskie pierożki z sera i ziemniaków z sosem pomidorowym, zupę warzywną, zapiekany makaron z warzywami, ryż z oliwkami i pomidorami, zupę z dyni i marchwi, hamburgery z kurzej piersi w chlebie tostowym (wyglądającym na zdjęciu bardziej na produkt z ryżu), sole z warzywami, roladki z indyka ze szpinakiem, fileciki rybne z frytkami, szaszłyki z piersi kurzej i surowej kiełbasy, pieczone pierożki z sera i warzyw, kotleciki z masy rybnej z ziemniakami, tarta ze szpinakiem, babkę z sera i ziemniaków, zapiekankę z warzyw.


W rozdziale o przyjęciach świątecznych są przepisy na: torty, czekoladową kiełbaskę, lizaki lodowe z jogurtu i mango, lizaki, kanapki, roladki z szynką, pizze, kolorowe kluski kopytka, ciasteczka, budyń, babeczki, zupę warzywną, zapiekankę z łososiem.


Wszystkie prezentowane w książce potrawy prezentowane są w atrakcyjnej formie dla dzieci tak by nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem wzbudzały zainteresowanie dzieci. Co ważne w dobie wegańskiego terroru cieszy, że w przepisach są potrawy z mięsa – istotne jest to, byśmy mieli dietę urozmaiconą.

Jan Bodakowski