Pierwszy przełom na synodzie. Głos zabrał papież

0
0
0
/

Trwają obrady Synodu o rodzinie. Na dzisiejszej sesji porannej niespodziewanie znów zabrał głos Ojciec Święty.

 

Franciszek poprosił, by nie zawężać obrad Synodu do jednego tylko problemu, a mianowicie kwestii przyjmowania Komunii Świętej przez rozwodników żyjących w nowym związku. Papież podkreślił, że katolickie nauczanie o małżeństwie nie podlega dyskusji. Zapewnił też, że nie zostało ono zakwestionowane na poprzednim Synodzie.

 

Franciszek wskazał też na ciągłość procesu synodalnego. Zwrócił uwagę na znaczenie obrad w małych grupach językowych, które rozpoczęły się dziś po południu. To na podstawie ich sprawozdań zostanie opracowywany dokument końcowy obecnego Synodu.

Wczoraj po południu i dziś rano zabrało głos w sumie 72 ojców synodalnych. Zdaniem ks. abp. Henryka Hosera z Warszawy-Pragi na porannej sesji największym echem odbiło się wystąpienie kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stwierdził on, że w skali globalnej największym zagrożeniem dla rodzin są dziś dwa zjawiska: absolutyzacja wolności, czego przejawem jest ideologia gender, oraz fundamentalizm państwa islamskiego.

 

„Absolutyzację wolności porównał – to bardzo śmiałe porównanie – do ideologii XX wieku: faszyzmu i komunizmu. Bo to rozkłada rodzinę. Ta koncepcja wolności  prowadzi do zagubienia tego, co jest trwałe i ważne w życiu człowieka. A z drugiej strony fanatyzm muzułmański prowadzi również do niesłychanych nadużyć.

 

Pierwsza ideologia jest związana ze śmiercionośnymi praktykami, jak eutanazja, aborcja czy homoseksualizm. Z drugiej zaś strony jest również śmierć i brak szacunku dla drugiego człowieka, zmuszanie ludzi do nieludzkich praktyk, to jest znowu  wyraz fanatyzmu muzułmańskiego. Ja myślę, że to był bardzo proroczy głos. To nie był głos proroka nieszczęścia, ale poruszenie naszej świadomości, żebyśmy wiedzieli, jak żyć i jak mamy reagować” – powiedział abp Hoser.

 

Niemal w podobnym duchu, jak papież, podczas porannych obrad wypowiedzieli przedstawiciele episkopatu USA. - Rozpoczynamy ten synod z radością, ale i z obawami – przyznaje delegat amerykańskiego episkopatu kard. Daniel DiNardo. Biskupi wciąż mają jeszcze w pamięci zeszłoroczne zgromadzenie synodalne, kiedy cała jego druga część została poświęcona na poprawianie źle przygotowanego raportu z pierwszego tygodnia, zwłaszcza w tym, co dotyczy rozwodników, wolnych związków czy homoseksualistów. Zdaniem kard. DiNardo Synod musi się skupić na chrześcijańskiej wizji rodziny.

 

„Nie chcemy, by małe czy raczej pojedyncze problemy zablokowały obrady nad wielką wizją rodziny, którą daje nam Ewangelia – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. DiNardo. – Na tym musimy się skupić, a nie na jednym problemie. Bo tej jasnej wizji małżeństwa potrzebuje dziś zarówno świat, jak i sam Kościół, ze względu na ewangelizację. Tym bardziej, że współczesna kultura nie jest już oparciem dla rodziny, nie docenia małżeńskiej miłości i wierności. I rodzinom tego brakuje. Źle to świadczy o samej kulturze, skoro wyśmiewa piękno małżeństwa. Brak jej mądrości. W takiej sytuacji na szczególną uwagę zasługują młode małżeństwa i rodziny. Moje doświadczenie pokazuje, że najważniejsze jest towarzyszenie im w pierwszych dziesięciu latach małżeństwa” – powiedział amerykański kardynał.

 

Synod na temat rodziny rozpoczął się w niedzielę. Otwierając go, papież przypomniał, że „jeśli uczestnicy Synodu nie będą słuchać Boga, wszelkie ich słowa staną się bezużyteczne, nikogo nie nasycą. Jeśli nie będzie nami kierował Duch Święty, wszystkie nasze decyzje będą jedynie ozdobnikami, które zamiast uwypuklić Ewangelię, przysłonią ją i ukryją”.

 

Not. MP

za: radiovaticana.org

fot. twiiter.com/EpiskopatPL

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną