Służby mundurowe zakończyły kilkudniowy protest przed sejmem
Zakończył się protest służb mundurowych. Od poniedziałku przed sejmem funkcjonowało mundurowe miasteczko namiotowe. W czwartek, na koniec protestu, odbyła się pikieta. Wzięli w niej udział policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, Służby Celnej i BOR.
Działacze związków zawodowych domagali się realizacji obietnic premiera z 2011, zgodnie z którymi funkcjonariusze mieli otrzymać podwyżkę 300 zł. Demonstrujący żądali także uchwalenia nowej ustawy uwzględniającej stały coroczny wzrost płac.
Przedstawiciele służb mundurowych uznali ze zapisy w projekcie budżetu na 2016 rok nie uwzględniają wyzwań, jakie związane są z napływem do polski imigrantów. W obliczu zagrożenia bezpieczeństwa państwa protestujący domagają się zwiększenia finansowania służb nie odpowiedzialnych.
Podczas protestu władze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oświadczyły, że zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o policji dotyczące ograniczenia środków wypłacanych dla policjantów na chorobowym. Podczas protestów domagano się też objęcia funkcjonariuszy Służby Celnej zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Tekst i fot. Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl