Chemia – film inspirowany bohaterstwem matki chorej na raka, która mimo tego decyduje się urodzić dziecko

0
0
0
/

Na ekranach kin w Polsce widzowie mają okazję obejrzeć doskonały polski dramat obyczajowy z jednoznacznym antyaborcyjnym przesłaniem „Chemia”. To historia umierającej na raka kobiety, która wbrew swoim planom poznaje mężczyznę, zakochuje się w nim, zostaje jego żoną, i wbrew lekarzom nakłaniającym ja do aborcji, chce urodzić dziecko. Film, z którego część zysków przeznaczana jest na leczenie chorych na raka kobiet w ciąży.

 

Dramatyczna historia, zainspirowana autentycznymi wydarzeniami, ukazana została w filmie w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie. Dynamiczny montaż, animacje ukazujące postęp choroby kobiety i bardzo ujmująca poetycka forma narracji, pozwoliły opowiedzieć smutną ale i pełną nadziei historię w taki sposób, że nie sposób je zapomnieć.

Prócz wątku antyaborcyjnego, ukazującego jak wielu lekarzy jedyne rozwiązanie problemów chorej kobiety widzi w zabiciu jej dziecka, wyraźny jest też, bardzo taktownie ukazany, motyw roli wiary katolickiej w życiu bohaterów opowieści. Niezwykle pozytywną postacią w życiu małżeństwa walczącego z śmiertelną chorobą jest brat głównego bohatera, ksiądz. To on skłania swego brata do małżeństwa z umierająca kobietą i zmusza go do walki o życie poczętego dziecka. Miłość mężczyzny i życie dziecka sprawiają, że gotowa na śmierć kobieta postanawia żyć i walczyć z śmiertelną chorobą.

 

Film doskonale ukazuje nie tylko cierpienie fizyczne, ale i psychiczne, związane z utratą obu piersi, niechybną śmiercią, brakiem środków na leczenie. Nagłaśnia możliwość leczenia kobiet chorych na raka w trakcie ciąży. Ukazuje nie tylko piękne chwile ale także te najbardziej dramatyczne, w których głównych bohaterów nie stać na kontynuowanie leczenia umierającej kobiety. Stanowi także przykład na to,jak cierpienie dzieli kochających się ludzi.

 

W rolach głównych w filmie wystąpiła: jako matka chora na raka Agnieszka Żulewska (znana z filmów „Bejbi blues”), w roli jej męża Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”), w roli księdza, szwagra chorej na raka Eryk Lubos (znany z roli Pluskwy w serialu „Ojciec Mateusz”), Danuta Stenka w roli jedynej lekarki która podjęła się leczenia na raka kobiety w ciąży, Anita Jancia, Robert Wabich, Adam Woronowicz, i w roli córki kobiety Zosia Pietrzykowska.

 

Autorem zdjęć i reżyserem filmu jest Jeremi Prokopowicz („Herkules”, „Wenus w futrze”, „Rzeź”). Autorką scenariusza jest Katarzyna Sarnowska, muzyki Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński. Obraz zainspirowany został historią miłości, życia i śmierci żony Jeremiego Prokopowicza Magdy Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak'n'Roll, która tak jak główna bohaterka choć zmarła, to dała życie swojej córce.

 

„Chemia” to nie tylko doskonale zrobiony, wzruszający film z bardzo jednoznacznym przesłaniem. To także obraz niezwykle uniwersalny, którym Polska powinna się chwalić na całym świecie. Najpiękniejszy i najbardziej wzruszający polski film o prawdziwej miłości.

 

Idąc na film „Chemia” każdy widz wspiera leczenie kobiet w ciąży chorych na raka. To wynik współpracy twórców filmu z Fundacją Rak’n’Roll, która prowadzi program „Boskie

Matki”.

 

Maż Magdaleny, reżyser filmu Bartek Prokopowicz swoją decyzję o nakręceniu obrazu motywuje tym, ze jest „to film dla wszystkich, którzy wierzą, że w życiu najważniejsza jest właśnie miłość. To film o umiejętności odchodzenia, ale także o tym, że trzeba czerpać z życia, póki żyjemy ”.

 

Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll stwierdziła, że „film Chemia pokazuje, że z rakiem można żyć, a nawet dawać życie, że można kochać i być szczęśliwym. To idee, które wyrosły z Magdy i po to powstała Fundacja Rak'n'Roll. Żeby zmieniać schemat myślenia o chorobie nowotworowej powstało fundacyjne hasło: rak to nie wyrok!

 

Premiera filmu zbiega się z uruchomieniem przez Fundację Programu Boskie Matki - kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka. To spełnienie marzenia Magdy: zapewnienie kobietom profesjonalnej pomocy i uświadamianie społeczeństwa, że w ciąży można się leczyć onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko. Tym bardziej cieszy nas, że film również promuje ideę Boskich Matek.”

 

Magdalena Prokopowicz była pierwszą osobą, która nagłośniła w sferze publicznej temat raka i ciąży. Pozwalały jej na to własne, trudne doświadczenia - walka o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży.

 

Program Boskie Matki jest unikalną pomocą kobietom w ciąży chorym na raka. Oferuje kompleksową opiekę medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, a nawet w kwestii urody. Przekonuje, że ciąża i rak są do pogodzenia. W ciąży można leczyć się onkologicznie, chorując na raka można urodzić zdrowe dziecko.

 

Wszelkie informacje o programie można znaleźć na stronie Fundacji Rak’n’Roll:

 

http://www.raknroll.pl/co-robimy/programy/boskie-matki/

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną