Wielka Brytania w ramach walki z ekstremizmem będzie karać za islamofobię
W Wielkiej Brytanii w ramach walki z ekstremizmami wprowadzono nowe prawo, które kwalifikuje islamofobię jako osobną kategorię przestępstwa podlegającego analogicznej karze jak antysemityzm i wszelkie inne przejawy nienawiści.
Jak tłumaczą przedstawiciele rządu, stworzenie osobnej kategorii przestępstw nienawiści w stosunku do muzułmanów umożliwi policji, prokuraturze, radcom oraz społecznościom lepiej zrozumieć powszechne występowanie antymuzułmańskich przestępstw nienawiści oraz adekwatnie do tego zareagować.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ma wziąć udział w pierwszym posiedzeniu nowego forum złożonego m.in. z napływowych społeczności islamskich, na którym ogłoszony zostanie nowy sposób finansowania bezpieczeństwa dla wszystkich obiektów sakralnych, w tym także dla meczetów.
Uczestnicy forum omówią planowaną antyekstremistyczną strategię, której wersja papierowa ma zostać opublikowana jeszcze w tym miesiącu.
- Wszyscy mamy rolę do odegrania w zwalczaniu ekstremizmu. Dlatego też zaprosiłem ważnych przedstawicieli muzułmańskich i niemuzułmańskich społeczności, aby dołączyli do forum i zaangażowali się w jego prace, abym bezpośrednio mógł usłyszeć o ich pracy w naszych społecznościach, wyzwaniach, z jakimi przychodzi im się zmierzyć oraz aby mogli stanowić część naszej jednolitej narodowej strategii zwalczania pojawiających się przeciwności – oświadczył szef brytyjskiego rządu.
Z danych zgromadzonych przez brytyjskie Biuro Spraw Wewnętrznych wynika, że liczba przestępstw nienawiści wzrosła w Anglii i Walii o 18 procent. W latach 2014-2015 policja odnotowała ich 52 528, podczas gdy w l. 2013-2014 było ich 44 471. Jeżeli z tymi statystykami zestawimy inne, dotyczące liczby gwałtów, która wzrosła o od roku 2013 do 2014 o 29 proc., a w ciągu ostatniego roku o 37 proc., przy czym za zdecydowaną większość z nich odpowiadają muzułmanie, to stanie się jasne, skąd nagle taki wzrost antymuzułmańskich nastrojów. Wydaje się, że w tej sytuacji żadne fora dialogu nie pomogą.
Anna Wiejak
Źródło: Press TV, BBC, inf. własna
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl