Służby w Polsce zalecają niszczenie nasion. Ostrzegają także przed możliwymi zagrożeniami, m.in. bioterroryzmem. Więcej można na ten temat przeczytać TUTAJ.

Na razie nie wiadomo, kto i dlaczego wysyła tajemnicze paczki po świecie. Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, zapytany o tę sprawę w kontekście USA odpowiedział, że chińska poczta poprosiła już pocztę amerykańską o przekazanie niewłaściwie oznaczonych przesyłek do Chin. Dzięki temu Pekin będzie mógł przeprowadzić dochodzenie. Zaznaczył przy tym, że etykiety na przesyłkach były fałszywe.

- Do wtorku do polskiego Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie dotarła żadna przesyłka związana z nieoznakowanymi nasionami z Chin - czytamy na naszdziennik.pl.

- Nie mieliśmy też żadnego oficjalnego zgłoszenia ani określenia typu roślin. Do Głównego Inspektoratu nie wpłynęło też zapytanie o zbadanie takiej przesyłki. Monitorujemy też sprawę w terenie. Na razie jedynie WIORiN w Katowicach poinformował o telefonicznym zapytaniu dotyczącym niszczenia nasion - mówi Kalina Kłobukowska z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.