Dzień Świętości Życia 2011 roku - program obchodów

0
0
0
/

25 marca ulicami naszych miast przejdą Marsze dla Życia. Ludzie przejdą w intencji obrony życia od poczęcia, rodziny jak i o cud poczęcia dla małżeństw mających problemy z płodnością. Marsze są połączone z nabożeństwami, adoracją Najświętszego Sakramentu i festynami dla rodzin.

Marzec to miesiąc, w którym szczególna czcią otaczamy życie. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Życia a 25 marca Dzień Świętości Życia. Święto to obchodzimy tego samego dnia co znane w kościele od dawna święto Zwiastowania Pańskiego.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą ruchy pro- life. Ich członkowie aktywnie działają na rzecz ochrony życia od chwili poczęcia.

Przygotowania do tegorocznego Dnia Świętości Życia trwają od dłuższego czasu. Jest to przygotowanie przede wszystkim modlitewne. W akcje Uratuj Świętego włączyło się 4884 osób indywidualnie oraz 208 wspólnot czyli kolejnych 5720 osób. Na skalę między narodową trwa modlitwa 40 Dni dla Życia („40 Days for Life”).

Ojciec św., Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae pisząc o problemie zabijania dzieci nienarodzonych stwierdza:

„Niemniej problem ten wykracza dzisiaj poza sytuacje osobiste, chociaż ich znaczenia pojąć nie można. Występuje on bowiem także na płaszczyźnie kulturowej, społecznej i politycznej, gdzie ujawnia się jego aspekt najbardziej szkodliwy i niepokojący, a mianowicie tolerancja- coraz bardziej rozpowszechniona”.


Dzień Świętości Życia w naszych miastach - program obchodów

W Warszawie Marsz Świętości Życia „Światło dla Życia” przejdzie od Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym do Placu Piłsudskiego. Poprzedzi go Msza św. sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przez JE ks. bp Tadeusza Pikusa.

W Zielonej Górze, w związku z Dniem Świętości Życia, odbywa się Festiwal Świętości Życia. Ma on już 6- letnią tradycję.

Z kolei w Legnicy Marsz dla Życia jest połączony z kampanią 40 Dni dla Życia. Od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w wyznaczonych parafiach dekanatów legnickich są sprawowane eucharystie w intencji dzieci poczętych i ich matek. Legnica to 244 miasto na świecie i jedyne w Polsce biorące udział w akcji pokojowego wystąpienia przeciw aborcji.

Dodatkowo Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej prowadzi, od 9 marca do 26 maja, zbiórkę pieluch jednorazowych i wielorazowych. Zostają one przekazane do domów samotnej matki w diecezji.

Na Jasnej Górze w ubiegły weekend odbyła się pielgrzymka obrońców życia. Gościł na niej Raymond de Souza, działacz pro-life. Wykład „Antykultura życia - Ewangelia życia - relatywizm, dechrystianizacja i chrześcijańska kontrrewolucja” wygłosił na Jasnej Górze jak również w Krakowie i Warszawie.

W Dniu Świętości Życia wiele osób podejmuje Duchową Adopcję, czyli bierze pod opiekę modlitewną jedno dziecko zagrożone zabiciem. Przez dziewięć miesięcy modli się w jego intencji dziesiątką Różańca św., specjalną modlitwą i dołącza własne postanowienia.


Historia ustanowienia Dnia Świętości Życia

Dzień Świętości Życia w Kościele został ustanowiony w 1998 roku w święto Zwiastowania Pańskiego. Episkopat Polski ustanowił je jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II zawarte w encyklice Evangelium Vitae.

„Budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji” - czytamy cel święta w encyklice.

Narodowy Dzień Życia, który został uchwalony przez Sejm RP w 2004 roku, jest „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego zwłaszcza dla ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Celem wprowadzenia, przez Sejm, Narodowego Dnia Życia było także budowanie „solidarności społecznej, zachętą dla wszystkich działań służących wsparciu i ochronie życia”.


W trosce o życie

Patronem kobiet czekających na cud poczęcia, matek oczekujących na narodziny dziecka jak i matek maluchów jest św. Gerard Majella.  Święty żył około trzysta lat temu, urodził się w małej, włoskiej wiosce.

Do dziś biografia tego brata redemptorysty pozostaje tajemnicą. Wiadomo, że żył tylko 25 lat, a jego modlitwa odczuwalna jest w domach szpitalnych od Londynu do Los Angeles, od Monachium do Melbourne.

Jak czytamy na stronie stopaborcji.pl w 2009 roku w polskich szpitalach legalnie zabito 538 dzieci, a dla 510 dzieci jako powód podano prawdopodobieństwo choroby.

W Kościele wydano dwie encykliki mówiące o obronie życia: Humanae Vitae (1968) Pawła VI i Evangelium Vitae (1995) Jana Pawła II. W 2008 roku Ojciec św. Benedykt XVI opublikował instrukcję dotyczącą niektórych problemów bioetycznych - Dignitas Personae.

Agata Bruchwald, więcej informacji na:
 
www.stopaborcji.pl
www.uratujswietego.pl
www.marszprolife.net.pl
www.ekai.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną