Dorota Kania o morderstwach politycznych w III RP

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa M ukazała się publikacja Doroty Kani „Gry tajnych służb” w których autorka przybliża zabójstwa polityczne w III RP, także u jej zarania.

 

Na kartach książki opisane są zabójstwa księży niezłomnych – Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha, osób mających wiedzę o FOZZ – w tym Michała Falzmanna, dziennikarza Jarosława Zientary, komunistów, którzy w 1945 przejęli archiwa gestapo w Radomierzycach – Jaroszewicza, Stecia i Frankowicza, polityków Marka Karpa i Filipa Adwenta, lotnika z smoleńska Remigiusza Misia, Sławomira Petelickiego, oraz Jana Kulczyka.

 

Czytelnicy znajdą też w tej książce informacje o tym, kto sfinansował Jerzemu Urbanowi wydanie tygodnika „Nie”, o zamachu na Marcina Dybowskiego, interesach Aleksandra Gawronika, oraz śmierci Józefa Szaniawskiego.

 

W czerwcu 1945 roku oficerowie podległego sowietom ludowego Wojska Polskiego, Piotr Jaroszewicz, Tadeusz Stecia i Jerzy Frankowicz, odnaleźli w Pałacu w Radomierzycach niemieckie archiwum zawierające dokumenty Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy (gestapo), w tym archiwa wywiadów państw okupowanych przez Niemców podczas II wojny światowej, listy nazistowskich konfidentów w Europie zachodniej, archiwa finansjery żydowskiej, informacje o niemieckich zbrodniach i majątku przejętym podczas wojny przez nazistów. Akta te szybko przejęte przez sowietów były przez dekady wykorzystywane przez ZSRR do operacji szpiegowskich na zachodzie.

 

Wszyscy trzej komuniści zostali brutalnie zamordowani w latach dziewięćdziesiątych. Piotr Jaroszewicz został zlikwidowany w Aninie (osiedle w Warszawie) nocą z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku, Tadeusz Steć został zabity w Jeleniej Górze nocą z 11 na 12 stycznia 1993, Jerzy Frankowicz nocą z 7 na 8 października 1997. Każda z ofiar była przed śmiercią okrutnie torturowana. Z domu każdej zrabowano akta, a cenne rzeczy pozostawiono.

 

Postać Tadeusza Stecia wiąże się z inną niezwykle ciekawą sprawą z ostatniego czasu czyli sprawą z ukrytym złotym pociągiem. Tadeusz Steć przez lata był przewodnikiem górskim i autorem książek podróżniczych, przez lata oprowadzał po górach głównych działaczy komunistycznych, dzieląc się z nimi opowieściami o skarbach ukrytych przez Niemców, w tym o ostatnio zlokalizowanym złotym pociągu. Był on jednym z ekspertów specjalnych grup poszukiwawczych MWS za czasów Jaruzelskiego i po 1989 roku.

 

Specjalnym zespołem poszukiwawczym Urzędu Ochrony Państwa kierował Jerzy Lesiak (były funkcjonariusz SB, protegowany Jacka Kuronia, znany w III RP z inwigilacji i sabotowania w III RP środowisk patriotycznych).

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną