Podpisz petycję w obronie okien życia!
Organizacja CitizenGO wzywa wszystkich, którym nie jest obojętne prawo dziecka poczętego do życia, aby udzielili wsparcia walczącemu o „okna życia” Rzecznikowi Praw Dziecka, podpisując petycję w tej sprawie.
Jak podkreślono na stronie organizacji CitizenGO, Komitet Praw Dziecka ONZ wzywa Polskę do likwidacji "okien życia" i promowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka. Nie zgadza się z tym Rzecznik Praw Dziecka. - Nie możemy likwidować alternatywy, która może uratować dziecku życie - ocenia.
We wrześniu w Genewie Polska przedstawiła sprawozdanie z wykonywania Konwencji o prawach dziecka przed Komitetem Praw Dziecka ONZ. Komitet przyjmuje dokument zawierający ocenę wdrażania postanowień Konwencji przez dane państwo oraz zalecenia dla niego.
Komitet rekomenduje - w ostateczności - udostępnienie instytucji "anonimowego porodu" w szpitalu. To procedura stosowana np. w Niemczech. Matka podczas porodu pozostaje anonimowa, jednak jej dane są przechowywane w odpowiednim urzędzie i dziecko ma prawo poznać jej tożsamość, gdy skończy 16 lat. Zdaniem Komitetu idea "okien życia" narusza natomiast prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka.
Komitet wyraził jednocześnie "głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji i rosnącą liczbą 'okien życia' dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka".
Rzecznik Praw Dziecka nie zgadza się z tym stanowiskiem. - Komitet zwraca uwagę na prawo do tożsamości, ale przypominam, że my w tym wypadku mówimy o prymacie prawa do życia - powiedział cytowany na stronach CitizenGO Marek Michalak. Przyznał, że pozostawienie dziecka w "oknie życia" nie jest najlepszym rozwiązaniem i lepiej byłoby pozostawić je w szpitalu albo zgłosić się bezpośrednio do sądu lub ośrodka adopcyjnego. - Ale jeśli miałoby zostać porzucone w lesie lub innym miejscu dla niego niebezpiecznym, to oczywiście 'okno życia' jest lepszym wyjściem - argumentował.
Po obronie sprawozdania Komitet przyjmuje dokument zawierający ocenę wdrażania postanowień konwencji przez dane państwo (aspekty pozytywne, problemy we wdrażaniu) oraz sugestie i zalecenia co do sposobu rozwiązania problemów. Sugestie i zalecenia komitetu nie są wiążące dla państw, ale w następnym sprawozdaniu powinna znaleźć się informacja o realizacji tych sugestii i zaleceń.
CitizenGO apeluje o udzielenie wsparcia Rzecznikowi Praw Dziecka w jego stanowisku wobec "okien życia". - Niejednokrotnie nie zgadzaliśmy się z Rzecznikiem w sprawach związanych z obroną życia i pisaliśmy do niego z prośbą o zmianę jego stanowiska. Tym bardziej warto wesprzeć takie działanie z jego strony, które staje jasno po stronie prawa do życia – stwierdzają autorzy petycji, która ma zostać przekazana bezpośrednio do Komitetu Praw Dziecka ONZ.
Petycję można podpisać na stronie:
http://www.citizengo.org/pl/30472-w-obronie-okien-zycia-piszemy-do-onz?tc=fb&tcid=16781012
Oprac. JN
Fot. Wikipedia
Źródło: CitizenGO
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl