Jak można się dowiedzieć z niemieckiego portalu dla Polaków Deutsche Welle (DW) z artykułu „FAZ: Czy powstanie niemiecki Kościół narodowy?" watykańska Kongregacja Nauki i Wiary w liście adresowanym „do przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Biskupów bp. Georga Baetzinga [...] sprzeciwia się ona wspólnej komunii katolików i protestantów".

 

Jak informuje, cytowany przez Deutsche Welle, uznawany w Niemczech za konserwatywny dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung „przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, biskup Libmburga Baetzing uznaje watykańskie zalecenia i zakazy w sprawie wyświęcania kobiet, kierowania parafiami i ostatnio udziału (katolików i protestantów) we wspólnej komunii i eucharystii za niezgodne z duchem czasu i nieodpowiednie. Zwłaszcza że mówi w imieniu dużej większości biskupów, którzy sami ze swej strony już nie milczą".

 

Według niemieckich mediów wielu niemieckich biskupów zastanawia się nad schizmą i powołanie kościoła narodowego. Zdaniem niemieckich biskupów do schizmy musi dojść, jeżeli Watykan będzie się upierał przy katolicyzmie.

 

Jak przypomina Deutsche Welle za Frankfurter Allgemeine Zeitung list Kongregacji Nauki i Wiary do niemieckich biskupów „wyraża zastrzeżenia wobec dokumentu Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich pt. »Wspólnie przy stole Pańskim« sprzed roku, który dotyczy interkomunii katolików i protestantów. Jednym z sygnatariuszy dokumentu był bp. Baetzig. W maju przyszłego roku uczestnicy Ekumenicznego Zjazdu Kościołów we Frankfurcie mają mieć możliwość udziału w komunii i eucharystii obu Kościołów, zgodnie z opisanymi w dokumencie modelem. Jednak opinia Kongregacji Nauki i Wiary może te plany przekreślić. W liście, podpisanym przez prefekta Kongregacji kardynała Luisa Ladarię Ferrera i jego sekretarza arcybiskupa Giacomo Morandiego, wskazano, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego są „jeszcze tak istotne", że w chwili obecnej udział katolików w Wieczerzy Pańskiej i protestantów w komunii jest wykluczony".

 

Schizmę niemieckiego kościoła post katolickiego wspierać będzie zapewne też inicjator procesu usuwania katolicyzmu z Kościoła, czyli drogi synodalnej świecki Centralny Komitet Katolików Niemieckich, który domaga się władzy świeckich  nad kościołem, likwidacji celibatu, akceptacji tęczowej rewolucji i kapłaństwa kobiet.

 

Moim zdaniem hierarchowie chcący wykorzenić katolicyzm z Kościoła są oszustami. Uczciwie by było, gdyby założyli swoją wspólnotę religijną, a nie oszukiwali ludzi, że są katolikami i, że ich herezje są nauczaniem katolickim. Dla katolików byłoby lepiej, gdyby wszyscy heretycy dokonali apostazji i nie zatruwali swoimi herezjami katolików. Warto też pamiętać, że hierarchowie Niemieccy utrzymywani są z podatków, a nie z dobrowolnych ofiar wiernych – co umożliwia im olewanie wiernych i epatowanie heretyckimi bredniami.

 

Jan Bodakowski