Wiceszef resortu zdrowia wyraził zaniepokojenie, że część Polaków nie nosi maseczek w sklepach czy galeriach handlowych. Jego zdaniem, nie chronią oni siebie i pozostałych przed zakażeniem.


– Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Nie będzie już upominania, tylko niestety będą kary – zaznaczył polityk. 
Kraska stwierdził, że „sklep to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń”. 
– Maseczka, dystans, dezynfekcja – pamiętajmy o tym na co dzień – mówił, zwracając siedo słuchaczy Polskiego Radia 24. 
W wywiadze padło również pytanie o skuteczność kar za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Wiceminister odparł, że prawnicy resortu zdrowia uważają obecne przepisy za wystarczające do nakładania kar. 
– Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy – oświadczył Kraska. 
Wiceszef resortu zdrowia był także pytany o zalecenia Ministra Zdrowia na czas Uroczystości Wszystkich Świętych, który przypada za miesiąc. Wielu Polaków przemieszcza się wówczas, żeby odwiedzać groby bliskich.
– Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju – ubolewał Kraska. 
– Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo – ocenił wiceminister. Jak dodał, zalecenia mają pojawić się na tydzień – dwa przed 1 listopada. 


Przypomnijmy, że za brak maseczki w przestrzeni zamkniętej w myśl rozporządzenia grozi mandat od policji w wysokości 500 zł. W grę wchodzi dodatkowo jeszcze kara administracyjna, której udziela Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wówczas grzywna może sięgnąć od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych. 
Tymczasem rząd zwiększa obostrzenia prawne w związku z koronawirusem. Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się 16 powiatów i Sopot, a w żółtej – 28 powiatów i m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce oraz Szczecin. Tak wynika z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów. 
Obszar czerwony obejmie powiaty: aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim, białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.


Obszar "żółty" w myśl projektu ma objąć powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim, brzeski i oleski w województwie opolskim, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim, dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim, kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim, wysokomazowiecki w województwie podlaskim.
W ramach nowej strategii walki z pandemią COVID-19 resort zdrowia wprowadza ograniczenie działania punktów gastronomicznych, barów i restauracji: w strefie czerwonej będą mogły być otwarte do godz. 22:00.


Ministerstwo Zdrowia wprowadza również obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. Z kolei wesela w strefie zielonej będą ograniczone do 100 osób, w żółtej do 75, a w czerwonej do 50.  

PZ