Badania wykonano na podstawie danych o historii formowania się gwiazd, dystrybucji metali w Drodze Mlecznej i prawdopodobieństwa występowania planet podobnych do Ziemi w innych układach planetarnych. Badacze podzielili nasza galaktykę na obszary "silnej i słabej zdolności do wykształcenia się życia".

- Klasyfikacja opierała się na porównaniu warunków z tymi, które są obecne na jedynej planecie zamieszkiwanej przez znane nam inteligentne, komunikatywne istoty, czyli Ziemi. Zgodnie z zestawem założeń zakładającym, iż życie kształtuje się w okresie od 4,5 do 5,5 mld lat po uformowaniu się gwiazdy, naukowcy wyliczyli liczbę wysokorozwiniętych cywilizacji na od 4 do 211. 36 uznali za najbardziej prawdopodobny wynik - czytamy na portalu biotechnologia.pl.

Naukowcy założyli, że inteligentne życie formuje się na planetach podobnych do naszej właściwie automatycznie, w wyniku ewolucji. Na tej podstawie wysnuli wniosek, że ewentualni inteligentni kosmici byliby prawdopodobnie podobni do ludzi lub znanych nam zwierząt pod kątem anatomicznym i fizjologicznym.