Na czym polega idea zrównoważonego rozwoju w biznesie?

0
0
/

Prowadzenie działalności biznesowej, nastawione jedynie na powiększanie zasobów finansowych to charakterystyczna cecha wielu obecnie prosperujących firm, którym obca jest idea zrównoważonego rozwoju. Tylko wielowymiarowe myślenie i działanie, czyli to, co w ogólnym pojęciu cechuje zrównoważony rozwój, to droga do prawdziwego sukcesu, rozumianego w sposób nowoczesny. Czym więc jest zrównoważony rozwój i w jaki sposób wygląda on w biznesie?

 

 

Na czym polega zrównoważony rozwój?

Pojęciem zrównoważonego rozwoju określamy komplementarny sposób myślenia oraz działania, który zakłada zrównoważone podejście. Nie ma tu więc miejsca na koncentrowanie się jedynie na jednej płaszczyźnie prowadzonego biznesu. Poprawne rozumienie idei zrównoważonego rozwoju to także świadomość odpowiedzialności za wpływ na teraźniejszość, ale również na przyszłość, która jest kształtowana przez osoby związane z konkretnym biznesem. Oznacza to między innymi świadomość tego, że dziś kreujemy także to, co po nas pozostanie, a z czego będą korzystać przyszłe pokolenia. Oczywiście chęć wdrożenia do działalności firmy idei rozwoju zrównoważonego wymaga całościowej zmiany myślenia i postaw na zupełnie inne i nowoczesne. Nie ma tu miejsca na koncentrację jedynie na nowoczesności, co jest częstym błędem przedsiębiorców, którzy zakładają, że właśnie takie podejście zaprowadzi ich do sukcesu. Tymczasem takie przekonania nie mają nic wspólnego z rozwojem zrównoważonym.

 

Równowaga w biznesie

Jeżeli mówimy o spojrzeniu wielowymiarowym, między innymi skupiającym się na przyszłości i działaniu nastawionym na dobro przyszłych pokoleń, można tu wziąć pod uwagę na przykład rosnącą presję społeczną, konieczność obracania wiarygodnymi informacjami i danymi oraz kurczące się zasoby naturalne, które są obecnie intensywnie eksploatowane także przez przedsiębiorców. W jaki sposób więc rozwinąć w sobie myślenie wielowymiarowe, biorące pod uwagę trendy globalne oraz wyzwania społeczne, kulturowe i gospodarcze? Między innymi dzięki umiejętności rozróżniania myślenia "tu i teraz" od myślenia przyszłościowego.

 

Myślenie "tu i teraz", czyli antagonistyczne do idei rozwoju zrównoważonego zakłada między innymi:

-wyuczony brak świadomości prowadzonego biznesu na cały rynek i środowisko naturalne

-jednowymiarowe działania oparte na niekompletnej wiedzy uzyskanej od wąskiego grona osób

-selektywne podejście wyróżniające się na przykład traktowaniem działu biznesu jako całości, nie zaś części przedsiębiorstwa

-brak idei systemowego podejścia do problemów społecznych

-przywództwo będące celem

- nowoczesne rozwiązania jedynie bieżących problemów biznesu

 

Z kolei zrównoważony rozwój zakłada o wiele szersze podejście, na przykład:

-świadomość wpływu obecnych działań przedsiębiorstwa na całą branżę, społeczeństwo i środowisko naturalne

-wielowymiarowość działania, polegająca na wykorzystaniu zasobów wiedzy każdego działu firmy

-kompleksowe podejście traktujące poszczególne działy biznesu jako jeden organizm, którego części sprawnie ze sobą współpracują

-świadomość konieczności zaangażowania społecznego oraz strategia zakładająca, w jaki sposób skutecznie to robić

-traktowanie przywództwa jedynie jako środka do celu, czyli elementu mającego za zadanie zarządzać wartością dla interesariuszy

-planowanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązać w odpowiedzi na potrzeby obecnego i przyszłego pokolenia.

 

Dzięki świadomości tego, jakie cechy charakterystyczne wyróżniają myślenie związane z ideą rozwoju zrównoważonego oraz jakie czynniki zupełnie jej przeczą, można planować wprowadzenie tego nowoczesnego podejścia do własnego biznesu.

 

Korzyści dla firmy

Podejście zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju ma ogromny wpływ na budowę spójnej wizji opartej o unikalne dla świata i ludzi wartości, zaś w wymiarze biznesowym na kreacje wartości marki w oczach szerokich grup społecznych. Co za tym idzie wzrasta zaufanie do marki oraz jej możliwości zarobkowe. Dzieje się tak dlatego, że firma, która kieruje się wyżej opisanym podejściem, - bierze na siebie odpowiedzialność za swe plany i działania, a także ma świadomość ich holistycznych skutków dla pracowników, ich rodzin, dalszych współpracowników czy wreszcie dla opinii publicznej. Oczywiście prowadzenie biznesu w sposób zrównoważony nie tylko dla własnych interesów, to dla to dla przedsiębiorstwa wyzwanie, które może rozciągnąć się w czasie, ale czyż nie warto dokonać korekty i zmienić sposób myślenia na nowoczesny.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Przejdź na stronę główną