Przypomnieli o Rzezi Pragi

Katolicy i prawosławni, kibice i harcerze, PiS i PO, uczcili razem pamięć 25.000 Polaków wymordowanych przez Rosjan podczas Rzezi Pragi.
Koncert, wykład, Msza św. i przemarsz złożyły się na obchody 221. rocznicy Rzezi Pragi. W Bazylice Katedralnej Św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika, Mszy Św. w intencji wymordowanych 25.000 Polaków, przewodniczył arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser. Wierni, kibice Legii, harcerze, działacze PiS i PO, przemaszerowali następnie pod krzyż upamiętniający ofiary, które w 1794 roku zostały wymordowane przez rosyjskich żołnierzy pacyfikujących powstanie kościuszkowskie. Pod krzyżem wraz z katolikami modlili się duchowni cerkwi prawosławnej.
Dowódca rosyjskich ludobójców był Aleksander Suworow, dziś czczony przez Federacje Rosyjską jako bohater. W konsekwencji kolejnej rosyjskiej agresji, której etapem było rosyjskie ludobójstwo na Pradze, natąpił trzeci rozbiór i likwidacja Polski.
4 listopada 1794 roku składające się z 25 tysięcy żołnierzy, uzbrojonych w ponad 80 armat, wojska rosyjskie dowodzone przez Aleksandra Suworowa przełamały polską obronę. Wchodzący Rosjanie rozpoczęli rzeź Polaków. Rosjanie mordowali dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze, duchownych. Młode kobiety, w tym zakonnice, były przez Rosjan gwałcone i mordowane. Praskie ulice zaległy nagie trupy Polaków brutalnie zamordowanych i okradzionych przez Rosjan.
Według świadków masakry, zabite ciała Polaków zmieszane były z zarzniętymi zwierzętami. Obraz zniszczenia dopełniały podpalone przez Rosjan polskie domy. Most łączący Pragę z Warszawą został zniszczony przez rosyjską artylerię. Polaków uciekających do Warszawy wpław lub na łodziach przez Wisłę zabijali rosyjscy strzelcy.
Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl