Piankowanie żył - jak przebiega zabieg?

Zabieg piankowania żył to nic innego jak wstrzyknięcie do wnętrza żylaków specjalnego środka farmakologicznego. Lek ten bardzo często posiada postać pianki, stąd też określanie zabiegu skleroterapii mianem piankowania. Warto zaznaczyć, że mnóstwo osób zastanawia się nad tym, czy zabieg ten jest bolesny. Na szczęście podczas wykonywania zabiegu stosuje się bardzo cienkie igły. To właśnie przy ich pomocy wstrzykuje się w żylaki specjalny środek farmakologiczny.

Jak już wspomniano powyżej ma on postać pianki albo też płynu. Z uwagi na to, że igły używane do wstrzykiwania są bardzo cienkie, skleroterapię należy uznać za niemalże bezbolesną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre osoby, zwłaszcza te wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort podczas tego zabiegu.

Jakie są największe zalety wynikające z piankowania żył?

Nie ulega wątpliwości, że zabieg piankowania żył ma liczne zalety. Jak już wspomniano powyżej, skleroterapia jest zabiegiem bezbolesnym. Z tego też względu zabieg ten jest korzystny dla osób, które obawiają się bardzo inwazyjnych zabiegów medycznych. Zabieg ten nie wymaga więc podania znieczulenia. Nie należy obawiać się również powstania blizn po zabiegu. Efekty zabiegu zauważalne będą już po upływie kilku bądź kilkunastu tygodni od jego wykonania.

Atutem skleroterapii piankowej jest również krótki czas jej trwania. Piankowanie żył trwa bowiem nie dłużej niż piętnaście minut. Po wykonaniu tego zabiegu jeszcze tego samego dnia można powrócić do codziennej aktywności fizycznej oraz zawodowej. Cena zabiegu jest niska, co także stanowi jego pożądaną cechę. Warto mieć również świadomość tego, że zabieg ten można wielokrotnie powtarzać.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już zaznaczono powyżej, zabieg piankowania żył posiada wiele rozmaitych zalet. Między innymi jest on bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia. Wśród wskazań do zabiegu skleroterapii wyróżnić można, chociażby uczucie ciężkich nóg, a także skurcze łydek, zwłaszcza te nocne. Zabieg warto rozważyć także wówczas, gdy towarzyszy nam uczucie rozpierania w łydkach. Mrowienie, a także uciążliwe drętwienie nóg to także wskazania do zabiegu.

Należałoby także zastanowić się nad jego wykonaniem wówczas, gdy w okolicy naszych kostek pojawiły się charakterystyczne przebarwienia. Wskazań do wykonania tego zabiegu jest więcej, a w razie wątpliwości zawsze należy porozmawiać ze specjalistą zlecającym zabieg. Trzeba również mieć na uwadze to, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przede wszystkim będą to: ostra zakrzepica żył głębokich, trombofilia, długotrwałe unieruchomienie kończyny czy uporczywe migreny.