Jak powiedział w piątek dziennikarzom główny sekretarz Gabinetu Ministrów Katsunobu Kato, odnotowano 91 przypadków zakażenia nowym szczepem koronawirusem we wschodnim regionie Kanto i dwa przypadki na lotniskach.

Rząd obiecał zintensyfikować działania przeciwko nowym szczepom koronawirusa, ponieważ mogą one być bardziej odporne na szczepionki.

„Ten szczep koronawirusa może być bardziej zaraźliwy, jeśli on rozprzestrzeni się w całym kraju, to liczba nowych przypadków COVID-19 może gwałtownie wzrosnąć” – powiedział Kato.

Uważa się, że nowa odmiana powstała za granicą.

Według Ministerstwa Zdrowia, w Japonii wykryto już 151 przypadków zakażenia brytyjskimi, południowoafrykańskimi i brazylijskimi mutacjami koronawirusa. Łączna liczba zakażeń w Japonii wynosi ponad 400 000, a od początku pandemii w kraju zmarło 7194 osób z powodu COVID-19.

W centrum migracyjnym w Tokio zachorowało 5 pracowników i 39 migrantów. Test na koronawirusa wykonano u 130 osób w ośrodku, podało Regionalne Biuro Imigracyjne w Tokio. Osoby zakażone były izolowane, a w ośrodku nie odnotowano żadnych poważnych przypadków choroby.