„Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów złożoną przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Roberta Saraha” – podało Biuro Prasowe Watykanu. Kardynał Sarah pełnił swą funkcję od 2014 roku. Niestety papież nie zdecydował się wydłużyć czasu posługi kard. Sarah i przyjął jego dymisję ze względu na ukończenie 75 roku życia.

 

„Dziś papież zaakceptował rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, po ukończeniu 75 roku życia. Jestem w rękach Boga. Tylko Chrystus jest skałą. Wkrótce zobaczymy się ponownie w Rzymie lub gdzie indziej” – napisał na Twitterze zdymisjonowany hierarcha.

 

Warto przypomnieć, że były już prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bardzo troszczył się o godne sprawowanie Mszy świętej. Wielokrotnie zachęcał i zalecał odprawianie jej w formie ad orientem, a więc przodem do Chrytusa, tyłem do wiernych. Hierarcha wielokrotnie podkreślał, że Sobór Watykański II wcale nie nakazywał odprawiania Mszy święty versus populum, tj. przodem do wiernych.

Pochodzący z Gwinei duchowny w latach 1979–2001 był arcybiskupe Konakry. Następnie pełnił funkcję administratora apostolskiego Kankan. W latach 2001-2010 był sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001–2010. Do godności kardynalskiej wyniósł Roberta Saraha 20 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI. Później kard. Sarah był przewodniczącym Papieskiej Rady "Cor Unum". Funkcję prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pełnił od roku 2014. Zastąpił na tym stanowisku kard. Antonio Cañizaresa Lloverę – mianowanego metropolitą Walencji - czytamy na portalu dorzeczy.pl.

CZYTAJ TAKŻE: