O sprawie informuje portal wirtualnemedia.pl: „Muppet Show” to popularny komediowy serial kukiełkowy produkowany w latach 1976-1981 wspólnie przez Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone. Pomysłodawcą i głównym twórcą „Muppet Show” był Jim Henson. Przez wiele lat „Muppet Show” był emitowany przez wiele stacji telewizyjnych na świecie (także w Polsce). Teraz znalazł się w ofercie Disney+ - funkcjonującej od 2019 r. platformy VoD Disneya, która według nieoficjalnych informacji ma się także pojawić na naszym rynku. Widzowie Disney+ mogą oglądać wszystkich 5 oficjalnych sezonów składających się w sumie z 18 odcinków. Jako gwiazdy i współprowadzący „Muppet Show” wystąpili Jim Nabors, Joel Grey, Steve Martin, Peter Sellers, Cleo Laine, James Coco, Spike Milligan, Crystal Gayle, Kenny Rogers, Beverly Sills, Jonathan Winters, Alan Arkin, James Coburn, Joan Baez, Johnny Cash, Debbie Harry, Wally Boag and Marty Feldman. Niektórych użytkowników Disney+ może jednak zaskoczyć fakt, że przed emisją każdego odcinka Muppetów serwis prezentuje dość nietypowe ostrzeżenie. Platforma zastrzega w komunikacie, że w danym epizodzie pojawiają się stereotypy mogące uchodzić obecnie z różnych powodów za szkodliwe.  „Ten program zawiera negatywne obrazy lub złe traktowanie ludzi bądź kultur” - zaznacza ostrzeżenie. „ Te stereotypy były błędne wtedy i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, wyciągnąć z nich wnioski i zainicjować rozmowę, aby wspólnie stworzyć bardziej integrującą przyszłość”.

 

Disney+ na swojej stronie wyjaśnia dodatkowo, że „Muppet Show” kręcono w czasach, gdy poglądy na wiele wartości były inne niż dzisiaj. Serwis odsyła także do prowadzonej przez siebie sekcji, w której omawia wpływ opowieści na rozmaite społeczeństwa. Szefostwu Disney+ chodzi o takie fragmenty Muppetów jak np. występ, w którym Johnny Cash śpiewa w towarzystwie flagi Konfederacji z czasów Wojny Secesyjnej w USA, która była największym konfliktem domowym w tym kraju. Disney+ nie skomentował oficjalnie powodów wprowadzenia ostrzeżeń towarzyszących emisji „Muppet Show”.

 

Kilka tygodni temu Disney+ dodał ostrzeżenia o takiej samej treści przed klasykami wyprodukowanymi przez wytwórnię Walta Disneya: "Piotruś Pan", "Aryskotraci", "Dumbo", "Zakochany kundel", "Szwajcarska rodzina Robinsonów" i "Księga dżungli". Dostęp do tych filmów za pomocą kont należących do dzieci został zablokowany. Disney+ wystartował w listopadzie 2019 roku, początkowo w  Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Holandii. W bibliotece ma seriale, firmy i programy wyprodukowane przez Walt Disney Studios i Walt Disney Television oraz tytuły pod markami Marvel, National Geographic, Pixar i Star Wars.

To kolejna w ostatnim czasie sprawa o podłożu poprawności politycznej. Kilka dni temu o skrócenie nazwy „Morze Białe” do jej pierwszego członu – „Morze” – wystąpili do władz uczelni obecni oraz byli studenci zrzeszeni w kolektywie artystycznym Brown Island (Brązowa Wyspa). Grupa przyjęła taką nazwę w ramach protestu wobec dominacji białych, dobrze sytuowanych kolegów. „Czuliśmy się jak brązowa wyspa na morzu białych studentów. Nazwa sali tylko wzmocniła to doświadczenie” – twierdzą wnioskodawcy cytowani przez gazetę „Dagens Nyheter”. Kolektyw Brown Island proponuje, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą. Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmiana nazwy sali została uwzględniona w dyskusji.

 

WO

 

Źródło: wirtualnemedia.pl