Ogólnopolski Kongres Klubu Jagiellońskiego zakończył się sukcesem

0
0
0
/

W sobotę 14 listopada odbył się w Warszawie Ogólnopolski Kongres Klubu Jagiellońskiego. Celem kongresu było ''wytyczenie mapy drogowej prowadzącej do upodmiotowienia polskiego społeczeństwa i zbudowania silnego państwa", w dziedzinach takich jak edukacja, obieg informacji, modernizacja techniczna, rozwój kultury i gospodarki.


Gośćmi kongresu było dwu przyszłych wicepremierów Piotr Gliński i Jarosław Gowin, którzy podczas półgodzinnych rozmów ,,na żywo" skonfrontowali swoje wizję z oczekiwaniami ekspertów Klubu Jagiellońskiego.


Celem Kongresu było zaproponowanie nowej jakości debaty publicznej i szerokiego konsensusu co do kluczowych wyzwań stojących przed polską wspólnotą. Dlatego Kongres zamknięty został pokoleniowym okrągłym stołem, w którym zasiedli obok siebie przedstawiciele różnych środowisk politycznych: poseł Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna), poseł Magdalena Błeńska (KUKIZ'15), radna Jadwiga Emilewicz (Zjednoczona Prawica), Joanna Erbel (Zjednoczona Lewica / Zieloni), Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy), Konrad Berkowicz (KORWiN), Katarzyna Kasia (Kultura Liberalna) i Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński).


Kongres został w całości sfinansowany przez uczestników poprzez crowdfunding, Na jego organizację od ponad 200 sympatyków Klubu Jagiellońskiego zebrano łącznie ok. 15 tys. zł.
 

Podczas kongresu Jarosław Gowin opowiedział o tym jak zmienić polskie uniwersytety, Dorota Budzyń o wielkich wyzwaniach w polskiej nauce, Cezary Wójcik o sposobach naprawy nauki wyższej w Polsce, Krzysztof Mazur o konieczności powołania "instytucjonalnego mózgu państwa", Paweł Bochniarz o potrzebie innowacyjności w polskiej gospodarce, Grzegorz Lewicki o losie klasy pracującej w Polsce, Jakub Lipiński o realnym patriotyzmie gospodarczym w działaniu (czyli o aplikacji mobilnej Pola, umożliwiającej rozpoznawanie polskich produktów), Piotr Gliński o polityce kulturalnej, Paweł Rojek o podstawowych założeniach polityki kulturalnej polskiego państwa, Krzysztof Szeremeta o karierze młodych polskich pisarzy, Paweł Grzegorczyk o media polskich i polskojęzycznych, Marcin Kędzierski o radykalnej wizji reformy polskiej szkoły.
 

Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną