Co składa się na zestaw monitoringu domowego?

Zanim poruszymy kwestię dokładnych kwot za system kamer dobrze jest przybliżyć kwestie związane z definicją systemu kamer. Najważniejszym jego elementem są tutaj oczywiście kamery. Ich ilość zależna jest od wielkości nieruchomości oraz budżetu jaki zamierzamy przeznaczyć na inwestycję. Za minimalny standard uważa się montaż 4 kamer, jednak w zależności od naszych potrzeb może on być zwiększony do 8 czy 10 sztuk. Głównie zależy to od nas, oraz od obszaru jaki zamierzamy monitorować. Kluczowe są tutaj takie strefy jak: strefa wejścia, ogród, parking/garaż, czy okna wychodzące na tył domu.

Aktualny koszt jednej kamery do monitoringu zaczyna się już od 100 zł, w innych bardziej zaawansowanych wariantach osiąga cenę do 500-600 zł. Oczywiście znajdziemy na rynku modele przewyższające ceną drogie modele, jednak z reguł są one przeznaczone dla innych miejsc niż domy mieszkalne.

Kamery do monitoringu są najważniejszą częścią systemu bezpieczeństwa, jednak nie jedyną. Bazą danych, która przechowuje wszystkie nagrania jest tak zwany rejestrator. To tutaj zapisywany jest obraz przesyłany z kamer. W zależności od wybranego modelu, jego obraz może być wyświetlany na monitorze telewizora, tablecie, czy nawet na ekranie naszego telefonu. Kluczowym czynnikiem jest tutaj jakość obrazu wraz z pojemnością dysku twardego. Różnią się one od dysków komputerowych tym, że są one dostosowane do ciągłego nadpisywania nowych danych.

Na końcu zostaje nam kwestia związana z okablowaniem, zasilaniem, oraz instalacją. Są to jednak elementy nie mające zbyt dużego wpływu na koszty całego systemu.

Dokładne ceny kamer można sprawdzić w sklepie Montersi.pl - https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip

Monitoring domu - jaki koszt?

W tym wypadku odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników. Z pewnością zakup gotowych zestawów, jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zakup poszczególnych elementów osobno, a tym bardziej od różnych producentów.

Obecnie za absolutne minimum uważa się system kamer składający się z 4 urządzeń, dysponujących rozdzielczością HD lub Full HD. Ponadto w zestawie powinien się znaleźć rejestrator z dyskiem o pojemności co najmniej 1 TB, co pozwoli nam na dłuższe przechowywanie zapisanego materiału.

Podstawowe modele kamer (HD oraz full HD) w zestawach zaczynają się od kilkuset złotych. W tym przypadku zakup zestawu kamer wraz z oprogramowaniem i montażem zamknie się w kwocie 4 tysięcy złotych. Dostępne są również modele przesyłające obraz w rozdzielczości 4k ultra HD, i koszt zestawu kamer oscyluje w granicach 8-12 tysięcy złotych.

Jak więc widać rozpiętość kosztów systemów monitoringu jest dość duża. Przy wyborze monitoringu, powinniśmy się jednak kierować zdrowym rozsądkiem, a także zakupić zestaw spełniający nasze oczekiwania. Chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!

Systemy alarmowe, telewizja przemysłowa, automatyka bram i wiele wiecej znajdziesz w sklepie Montersi.pl