Macierewicz: Polska udzieli Francji pomocy
Minister obrony narodowej Francji Jean-Yves Le Drian zwrócił się do krajów członkowskich Unii Europejskiej, aby udzielili temu krajowi pomocy w trybie art. 42 traktatu lizbońskiego. Co ciekawe nie powołał się na Art. 5 traktatu waszyngtońskiego, co może sugerować, iż postrzega sprawę zamachu jako sprawę UE a nie NATO.
Zaskoczony decyzją francuskiego rządu nie był minister obrony narodowej Polski, Antonii Macierewicz, również uczestniczący w spotkaniu ministrów obrony państw wspólnoty. - Minister obrony narodowej Francji powołał się na artykuł 42, którego się spodziewaliśmy. To jest artykuł, który mówi o wspólnej wzajemnej pomocy. Polska w pełni respektuje i aprobuje to stanowisko Francji. Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych, pełnych i nieograniczonych rozmów na temat realizacji wymogów tego artykułu, podkreślając, że źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie także doświadczały Polskę. Byliśmy krajem w najróżnorodniejszy sposób atakowanym – powiedział po spotkaniu.
Art. 42.7 Traktatu UE stanowi, że w przypadku, gdy jakiekolwiek państwo członkowskie stanie się ofiarą napaści zbrojnej, pozostałe kraje "mają w stosunku do niego obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych". Jest to pierwszy przypadek aktywowania tego artykułu.
Przed południem odbyła się sesja robocza ministrów obrony UE, z udziałem Wysokiego Przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, połączona z dyskusją nt. ataków terrorystycznych w Paryżu.
- Wyrażając gotowość do pełnej współpracy i dyskusji oraz uzgodnienia współdziałania, czynimy to w duchu głębokiego przekonania, że nie tylko Francja, ale wszystkie inne kraje UE, gdyby zaszła taka konieczność, iż Polska odwołała się do tego artykułu, będą z nami solidarne. Zareagują tak samo, uwzględniając wszelkie niebezpieczeństwa i zagrożenia, w jakich znajdują się kraje Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczył minister Macierewicz.
- Podkreśliłem także nasze głębokie współczucie, szok i przekonanie, że ten straszliwy atak, z jakim mieliśmy do czynienia w Paryżu, był również atakiem na Polskę, na wszystkich Europejczyków, i jedynym sposobem przeciwstawiania się temu jest zwalczanie źródeł terroryzmu, które wciąż się odnawiają – dodał.
Posiedzenie Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency, EDA) poświęcone będzie zasadniczym kierunkom działania Agencji oraz dyskusji na temat budżetu EDA na rok 2016.
W programie jest również sesja robocza ministrów obrony UE, z udziałem Sekretarza Generalnego NATO, poświęcona inicjatywie budowania zdolności na rzecz bezpieczeństwa i obrony (Common Security and Defence Policy, CSDP).
Jak zaznaczył minister Macierewicz Francja podkreślała, że będzie chciała przeprowadzić rozmowy z poszczególnymi państwami w trakcie, których będzie precyzowała swoje stanowisko.
Julia Nowicka
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl