Chiny są gotowe do masowego klonowania zwierząt i ludzi
Jak informuje Xu Xiaochun, główny dyrektor wykonawczy Boyalife Group, firma zamierza rozpocząć produkcję klonów w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. Najpierw będą to krowy, których produkować się będzie do 2020 r. milion rocznie.
- Technologię już posiadamy. Jeżeli jest to dozwolone, sądzę, że inne firmy, bardziej zaawansowane niż Boyalife wypracują lepsze technologie – oświadczył Xu, odnosząc się do klonowania ludzi, jednakże dodał, iż jego firma obecnie nie angażuje się w te konkretne procedury.
- Niestety obecnie jedynym sposobem na uzyskanie dziecka jest podzielenie po równo genów ojca i matki. Może w przyszłości będą trzy opcje zamiast jednej. Będzie można mieć pół genów ojca, pół – matki, 100 proc. genów ojca lub 100 proc. genów matki. To jednak tylko wybór – dodał.
Gigant biotechnologiczny z siedzibą w północnej części Chin jest wyposażony w bank genów prawie 5 mln próbek komórek zamrożonych w ciekłym azocie i współpracuje z południowokoreańskim partnerem Sooam a także Chińską Akademią Nauk w celu rozwinięcia technologii klonowania tak, aby produkować ulepszone zwierzęta laboratoryjne, które potem zostaną użyte w studiach nad chorobami.
Sooam usiłuje ponadto wskrzesić znalezionego na Syberii, zamarzniętego i przez tysiące lat pozostającego w lodzie mamuta poprzez jego sklonowanie. - Chcemy, żeby opinia publiczna przekonała się, że klonowanie nie jest wcale takie szalone, natomiast naukowcy nie są dziwakami ubranymi w laboratoryjne kitle, ukrywającymi się za zapieczętowanymi drzwiami i tam dokonującymi dziwnych eksperymentów – przekonywał Xu, usiłując rozwiać obawy ludzi przed klonowaniem.
W procesie klonowania, w przeciwieństwie do procesu naturalnego zapłodnienia DNA z komórki zwierzęcej zostaje usunięte i implantowane do innej komórki zwierzęcej, której DNA wcześniej zostało usunięte, po czym pozwala się jej wzrastać podobnie jak ma to miejsce w naturalnym rozwoju. W ten sposób uzyskujemy kopię genetyczną pierwszego zwierzęcia.
Przez ostatnie dwadzieścia lat stworzono wiele sklonowanych zwierząt, ze ssakami włącznie, powodując kontrowersje w szczególności jeśli chodzi o klonowanie ludzi, co doprowadziło do zakazania w wielu krajach tego procederu. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła niewiążącą deklarację, wzywającą do zakazania klonowania ludzi, podkreślając, iż klonowanie narusza godność człowieka. Jednakże największy koncern biotechnologiczny zajmujący się klonowaniem twierdzi, iż posiada pełną technologię replikowania ludzi.
Anna Wiejak
Fot. Press TV
Źródło: Press TV
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl