Uwolniono 900 zakładników Boko Haram

0
0
0
/

Międzynarodowa koalicja w Yaounde (Kamerun) uwolniła 900 zakładników Boko Haram. Zabito 100 muzułmańskich bojowników i tyleż samo aresztowano w Puszczy Sambisa, poinformował pułkownik Didier Badjeck.

 

Zakładnicy pochodzili z Kamerunu, Nigerii oraz Czadu. Minister ds komunikacji Republiki Kamerunu Issa Tchiroma Bakary podkreślał, że znajdowali się w kilku obozach. Dżihadyści z Boko Haram szkolili ich na złodziei, bojowników i zamachowców-samobójców. Ludzie byli zatrzymywani z całymi rodzinami. Młode dziewczęta i kobiety muzułmanie przeznaczyli na niewolnice seksualne.


Martha Mark z Chibok w Nigerii powiedziała CBS, że jej córka Monica Mark została porwana ze szkoły. 31 października 2015 przywódca Boko Haram Abubakar Shekau opublikował nagranie video, w którym ze śmiechem rzekł: "Temat dziewcząt jest na długo zapomniany, ponieważ już dawno temu wydałem je za mąż". Monica był jedną z 219 dziewcząt porwanych ze szkoły w Chibok w kwietniu 2014. Rząd Nigerii odbijał już z rąk muzułmanów inne zakładniczki. Dziewczęta z Chibok były do grudnia 2015 poza jego zasięgiem. Odkąd w 2009 zaczęli prowadzić działania wojskowe, uprowadzili blisko 2 tys. osób (dane Amnesty International).

 

W akcji przeciwko muzułmanom wzięły udział siły Kamerunu, Czadu i Beninu. Siły międzynarodowej koalicji (MNJTF) liczą 8700 żołnierzy. Operację prowadziły od 27 do 29 listopada 2015. Dopiero 2 grudnia 2015 ujawniono jej szczegóły podczas telewizyjnego wystąpienia ministra obrony. Pułkownik Didier Badjeck w wypowiedzi dla New York Times ocenił, że: "Operacje takie jak ta mogą uszkodzić jedną komórkę, lecz nie stworzą poważniejszych problemów dla zdolności Boko Haram aby atakować w innych rejonach".

 

The Global Terrorism Index ocenił Boko Haram jako najbrutalniejszą organizację terrorystyczną świata. Wyprzedziła tutaj Państwo Islamskie. Dżihadyści spowodowali, zdaniem ONZ i Amnesty International, że 2,3 miliona ludzi opuściło swoje domy. Zginęło 20 tys. osób. The Global Terrorism Index wskazuje, że w 2014 wzrosła o 317 procent liczba zabitych przez ugrupowanie. Z ich rąk zginęło 6644, podczas gdy wskutek działań Państwa Islamskiego 6073 osób. Od marca 2015 ISIS i Boko Haram nawiązały współpracę jako grupy Prowincji Wschodniej Afryki.

 

Nigeria zajmuje trzecie miejsce na świecie po Iraku i Afganistanie jako kraj zagrożony terroryzmem. Wyprzedza tu Pakistan i Syrię. Ataki Boko Haram z 2014 w Gamboru Ngala z 5 maja, Maiduguri 13 marca, Konduga z 17 września, w dystrykcie Kalabalge z 13 maja, 13 maja w Garawie, 28 listopada w Kano, 17 grudnia w Am Chide, 15 lutego w Izghe, 6 września w Fotokol i 17 maja na drodze z Damaturu do Beniszek i Maidaguri zostały zaliczone do dwudziestu najbardziej śmiertelnych ataków na świecie.

 

W 49% przypadków Boko Haram uderzało w rejonie Borno. Zabili minimum dziesięć osób w 146 miastach, a w 19 "osiągnęli" ponad setkę ofiar. W porównaniu do Afganistanu oraz Iraku ich taktyka działania przypomina grupy przestępcze i gangi. Koncentrują się na używaniu broni palnej (67% ich ofiar) oraz noży. W swoich atakach kierują się głównie przeciwko szkołom oraz osobom prywatnym.

 

Do zamachów bombowych muzułmanie używali między innymi sześcioletnich dzieci. 1 grudnia 2015 dwie nastolatki wysadziły się w powietrze w Wazie (północny Kamerun). Zginęło wtedy sześć osób. Pułkownik Jacob Kodji wskazał, że Boko Haram również za pomocą nastolatków rozkłada pola minowe w Kamerunie wskutek czego na początku grudnia zginęło dwóch rządowych żołnierzy w Gangse. W tym samym czasie wojskowi zabili trójkę muzułmańskich zamachowców-samobójców w Midjiyawa Bakary. Anne Mireille Nzouankeu z Sydney Morning Herald 3 grudnia 2015 wskazała, że obecnie Boko Haram do zamachów wykorzystuje kobiety. Zauważa, że samobójcze ataki "powtarzają się prawie codziennie".

 

Amerykański Departament Skarbu poparł w grudnia 2015 akcję rządu Nigerii i ogłosił, że obejmie sankcjami ekonomicznymi Mustafę Chada, odpowiedzialnego za działania Boko Haram w Yobe. Sankcje objęły też przywódcę dżihadystów Abubakara Shekau.

 

Dżihadyści z Boko Haram uderzają także w odłamy islamu, takie jak szyityzm, uznane przez nich za nieprawomyślne.

 

Jacek Skrzypacz

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną