Prezydent Litwy przyznał Krzyże Ratowania Ginących 37 osobom.

Spośród uhonorowanych tylka jedna osoba – Kristina Kazlauskienė (z domu Arvasevičiūtė) – odebrała odznaczenie z rąk prezydenta. Pozostali zostali odznaczeni pośmiertnie, w tym Polka Jadwiga Dudziec, której wysokie litewskie odznaczenie państwowe zostało nadane na wniosek Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona w Wilnie.

Odznaczenie z rąk prezydenta odebrał krewny śp. Jadwigi Dudziec – Lucjan Zubko. 

Uroczystość uhonorowania Krzyżem Ratowanie Ginących odbywa się z okazji Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Litewskich Żydów, który jest obchodzony na Litwie 23 września.

Jadwiga Dudziec urodziła się 19 marca 1912 roku we wsi Jawory koło Ostrołęki. W wieku 14 lat rozpoczęła naukę w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim Zgromadzenia ss. Zmartwychwstanek na Żoliborzu w Warszawie. Otrzymała dyplom nauczycielki i zaczęła pracę w Oszmianie, która wtedy należała do województwa wileńskiego. Przeprowadziła się do Wilna i rozpoczęła studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego, które ukończyła przed wojną. Była harcerką Czarnej Trzynastki, prowadziła też drużynę harcerzy żydowskich w Chorągwi Wileńskiej.

W czasie II wojny światowej aktywnie walczyła w szeregach Armii Krajowej i pomagała wileńskim Żydom. Kierowała warsztatem w fabryce drewniaków. Pracowali tam głównie ukrywający się Żydzi. Jadwiga Dudziec przewoziła też broń i dokumenty żydowskim partyzantom, współpracowała z Żydowską Organizacją Bojową w Wilnie. W jej mieszkaniu miały miejsce spotkania ruchu oporu młodzieży żydowskiej. Postarała się też o pracę dla ukrywających się Żydów.

Zginęła w lipcu 1944 roku w Wilnie w wyniku postrzału w czasie akcji zbrojnej Operacji Ostra Brama. W czasie bitwy o Wilno odłamek pocisku ugodził ją w nogę. Wdało się zakażenie. Jadwiga Dudziec umarła 16 lub 17 sierpnia 1944 roku (więcej przeczytacie TUTAJ). Pochowana na wileńskim cmentarzu na Nowej Rossie.

Piękne, ofiarne życie Jadwigi Dudziec zostało uwieńczone nadaniem jej tytułu Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. W 1999 r. pośmiertnie oznaczona medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata. W 2019 roku Jadwiga Dudziec została odznaczona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc Żydom.