Koncern Monsanto odpowie z zbrodnie przeciwko ludzkości
Z wnioskiem o postawienie biotechnologicznego giganta w stan oskarżenia przed Trybunałem w Hadze zwróciła się grupa aktywistów, do której dołączyli eksperci ds żywności.
Koncernowi zarzuca się niszczenie środowiska naturalnego, wyniszczanie ludzi oraz dewastację przez zanieczyszczenie herbicydami, wśród których znalazły się: sacharyna, aspartam, polistyren, DDT, dioksyny, czynnik pomarańczowy, nawozy oparte na benzynie, hormony wzrostu, glifosat, tzw. Lasso (herbicyd stosowany w Europie), toksyczne rośliny i wiele innych.
O pociągnięcie Monsanto do odpowiedzialności wniosło Stowarzyszenie Konsumentów Organicznych (OCA), IFOAM, Nawdanja, Regeneracja Międzynarodowa (RI) oraz Miliony Przeciwko Monsato, wraz wieloma innymi grupami na co dzień walczącymi – najczęściej bezskutecznie – z amerykańskim potentatem.
Podstawą prawną do wytoczenia procesu mają być wypracowane w 2011 r. zasady prowadzenia interesów oraz przestrzegania praw człowieka. Trybunał oprze się także na Statucie Rzymskim, który legł u podstaw Trybunału Karnego w Hadze, sądzącego zbrodnie dokonane po 2002 roku. Wcześniej będzie musiał rozważyć, czy reformować prawo międzynarodowe tak, aby obejmowało zbrodnie przeciwko środowisku, ekozbrodnie na równi z innymi zbrodniami podlegającymi osądowi Trybunału.
Ten ostatni zajmie się sprawą Monsanto 16 października 2016 roku.
Anna Wiejak
Źródło: Global Research
WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl