Papież wzywa: To rodzice mają obowiązek reformować szkołę

0
0
0
/

- Jako rodzice macie obowiązek i niezaprzeczalne prawo, by być pierwszymi, którzy wychowują swe dzieci, pomagając w ten sposób szkole w wypełnianiu zadań, jakie przed nią stoją – powiedział Papież, spotykając się z członkami włoskiego Stowarzyszenia Rodziców ze Szkół Katolickich.

 

Ojciec Święty podkreślił, że w obliczu kryzysu sytemu edukacyjnego, z jakim mamy teraz do czynienia na całym świecie, to właśnie rodzice powinni przyczyniać się do reformy oświaty.

 

- Wasze stowarzyszenie podejmuje służbę szkole i rodzinie, wypełniając delikatne zadanie budowania mostów między szkołą a wspólnotą lokalną, między szkołą a rodziną, między szkołą a instytucjami obywatelskimi. Należy przywrócić przymierze edukacyjne, ponieważ zostało zniszczone, ponieważ zostało złamane! Musimy je odnowić. Należy budować mosty: nie może być szlachetniejszego wyzwania. Budować jedność tam, gdzie narastają podziały. Tworzyć harmonię, kiedy wydaje się, że przeważa logika wyłączania i marginalizacji – powiedział Papież.

 

Jak mówił Papież, edukacja nie może być naznaczona ideologią, lecz powinna być otwarta na „najbardziej autentyczne wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie”.

 

Mimo kryzysu ekonomicznego, który powoduje zamykanie wielu szkół niepaństwowych, szkoły katolickie muszą dawać przykład edukacji integralnej, w której ważna jest jakość, a nie ilość. Na tym ma polegać różnica między instytucjami edukacyjnymi katolickimi a pozostałymi, w czym winni mieć też udział rodzice.

 

- Mimo wszystko powtórzę wam: różnica polega na jakości waszej obecności, a nie na ilości środków, jakie jest się w stanie przeznaczyć na ten cel. Ważna jest jakość waszej obecności w szkole, aby tworzyć mosty. Podoba mi się, że mówiąc o szkole mówicie o dzieciach, o rodzicach, a także o dziadkach. Tak, dziadkowie mają tu wiele do zrobienia: nie wyrzucajcie dziadków, którzy są żywą pamięcią narodu! Nie zdradzajcie nigdy wartości ogólnoludzkich i chrześcijańskich, których świadkami jesteście w rodzinie, w szkole, w społeczeństwie. Ofiarnie przyczyniajcie się do tego, aby szkoła katolicka nigdy nie była jakąś «namiastką», mało znaczącą alternatywą wśród różnych instytucji edukacyjnych – podkreślił Franciszek.

 

Not. MP

za: radiovaticana.org

fot. gpPL/flickr.com

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną