Co to jest ubezpieczenie nieruchomości?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Zakup domu rodzinnego lub mieszkania w bloku wiąże się z wysokim wkładem finansowym. Dla jednych może być to krok w dorosłość, dla drugich kolejne lokum.

Ubezpieczenie nieruchomości nie bez powodu jest jedną z najczęściej wybieranych polis. Warto być przesadnie przezornym. W wielu przypadkach dom stanowi największą część majątku. Pieniądze zainwestowanie w dach nad głową mogą się szybko zaprzepaścić, w razie ewentualnych szkód, gdyż bez ubezpieczenia nikt nie zwróci pieniędzy poszkodowanemu. Niezależnie, czy wkład w zniszczenia miała ingerencja osób trzecich, trzeba poważnie zastanowić się nad ochroną domostwa w postaci odszkodowania. Ubezpieczenia posiadają kilka wariantów, które oferują rekompensatę w wypadku klęsk żywiołowych, czyli zdarzeń, które człowiek rzadko jest w stanie przewidzieć. Poznaj podstawowe warianty polis, dodatkowe rozszerzania oraz czynniki wpływające na koszty z dalszej części artykułu!

Wysokość składek - co wpływa na koszty ubezpieczenia?

Cenną informacją jest, że jednorazowa zapłata wyniesie nas taniej niż miesięczne raty. Jest wiele czynników, które pozwalają podjąć decyzję ubezpieczycielowi o wysokości składek, a do podstawowych należą:

1. Rok budowy nieruchomości

2. Zakres ochrony (wariant podstawowy - "ubezpieczenie murów", rozszerzony)

3. Konstrukcja budynku (Dom wolnostojący, bliźniak, mieszkanie w bloku/kamienicy)

4. Położenie nieruchomości (miasto, wieś)

5. Zabezpieczenia (system antywłamaniowy, kamery)

6. Przeznaczenie (Miejsce zamieszkania, siedziba firm)

7. Suma ubezpieczenia

Przed czym chroni ubezpieczenie nieruchomości? 

Różne warianty połączone w jedną polisę mogą chronić dosłownie wszystko, co znajduję się w domostwie, jednak warto zastanowić się, czy na pewno jest nam to potrzebne. Większość osób planujących zakup ubezpieczenia na samym początku rozważa wysokość składek, niektóre umowy mogą dotyczyć rzeczy, których nawet nie są w posiadaniu ubezpieczenia lub są zbędne w mieszkaniu. Ubezpieczenie od ryzyk nazywanych to polisa obejmująca ścisłą kategorię zagrożeń, resztę można wykupić w wariantach rozszerzonych. Ubezpieczenie All Risks chroni od wszelakich działalności człowieka czy natury.

Od czego może ochronić polisa nieruchomości?

1. Kradzież

2. Klęski żywiołowe

3. Podpalenie 

4. Zniszczenie konstrukcji budynku

5. Dewastacja budynku przez osoby trzecie

6. Uszkodzenia rzeczy elektronicznych wskutek wzrastającego napięcia w przewodach

7. Ubezpieczenia mienia znajdującego się w domu (o przykładzie można dowiedzieć się tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-hulajnogi-wszystko-co-musisz-wiedziec/451.html)

Dodatkowe rozszerzania assistance sprawiają, że ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów wezwania specjalistów, na przykład elektryka, gdy zostanie uszkodzona instalacja elektryczna lub hydraulika, gdy grozi zalanie mieszkania przez pęknięte rury. Istnieją warianty, które pozwalają powiększyć zakres ochrony o teren zewnętrzny, czyli na przykład ogródka czy tarasu.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną