Zabawa numer 1: przebijanie folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest przełomowym wynalazkiem i dla wielu osób wysyłających paczki stała się niezbędnym podczas codziennej pracy produktem. Jak się okazuje, ma ona jedno niespodziewane zastosowanie. Przebijanie bąbelków z powietrzem jest bardzo przyjemne nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Pozwala na odstresowanie się i powtarzalne wykonywanie tych samych ruchów, które kończy przyjemny odgłos pękającej mini-torebki z powietrzem. Podczas zabawy z dziećmi można przebijać folię bąbelkową na wiele sposobów.

Arkusz folii przetnijmy na dwie równe części. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich bąbelków? Do startu, gotowi, start! Dzieci są w tym naprawdę dobre, a sama zabawa z pewnością przyniesie masę radości dla całej rodziny. Jeżeli znudzi wam się przebijanie bąbelków palcami, spróbujcie zrobić to stopami - na bosaka! To zadanie jest nieco trudniejsze i wymaga pewnej gibkości. Poza walorem rekreacyjnym pozwala dziecku ćwiczyć koordynację ruchową, co jest istotne szczególnie u małych dzieci w wieku przedszkolnym.

Zabawa numer 2: kartonowy zamek lub domek dla lalek

Co można zrobić z jednego lub kilku pustych, kartonowych pudełek? Bez problemu można w nich wycinać otwory i łączyć je ze sobą przy użyciu taśmy klejącej. Karton świetnie nadaje się także do pisania lub malowania po jego powierzchni. Można więc ułożyć na sobie kilka kartonów, tworząc z nich zamek z wieżami. W kartonie z łatwością wytniemy otwory, które będą pełnić rolę okien i drzwi. Fragmenty tektury posłużą natomiast do konstrukcji mebli lub wyposażenia zamku. Całość warto ozdobić kolorowymi kredkami, pisakami lub farbami, choć ten ostatni sposób z pewnością niesie ze sobą najwięcej sprzątania.

Stworzony w ten sposób zamek może stać się domem dla pluszaków, figurek lub innych zabawek. W podobny sposób można także stworzyć kartonowy garaż dla samochodów lub domek dla lalek - w zależności od tego, czym dziecko najbardziej lubi się bawić. Może trudno w to uwierzyć, ale tak stworzone budowle niejednokrotnie są dla dzieci bardziej atrakcyjne, niż kupione w sklepie zamki i domki. Dzieciaki z pewnością polubią wasze kartonowe budynki, w szczególności te stworzone wspólnie z rodzicami lub znajomymi.

Zabawa numer 3: kolorowe pieczątki bąbelkowe

Na początku musimy wyciąć z kartonu różne kształty. Za uchwyt naszej pieczątki może posłużyć na przykład korek od wina - przymocujemy go klejem na gorąco. Na spodzie kartonu przyklejamy odpowiednio wycięty kawałek folii bąbelkowej. Stworzoną w ten sposób pieczątkę malujemy farbami, a kształty odbijamy na kartkach papieru. Efekty takich własnoręcznie wykonanych pieczątek są zaskakujące. Różne kolory połączone z charakterystyczną teksturą kropek (bąbelków naszej folii) pozwolą stworzyć różne wzory.

Inny sposób kreatywnego wykorzystania farb i folii bąbelkowej polega na malowaniu na niej różnych rzeczy, na przykład zwierząt. Powstałe w ten sposób obrazy odbijamy na kartce papieru.

Dla osób, które nie boją się pobrudzić zarówno siebie, dziecka, jak i być może pomieszczenia, w którym odbywa się zabawa, zarezerwowana jest ostatnia zabawa z folią bąbelkową i farbą. Podłogę wykładamy połączonymi ze sobą arkuszami papieru lub folią. Warto dokładnie zabezpieczyć całą podłogę. Stopy dziecka owijamy folią bąbelkową - bąbelkami do zewnątrz. W tym momencie to dziecko staje się pieczątką, która będzie zostawiać bąbelkowe ślady podczas stawiania kolejnych kroków. Można łączyć wiele kolorów, a także bawić się w kilka osób. Gwarantujemy dużo śmiechu - ta zabawa na długo pozostanie wszystkim w pamięci!

Zabawa numer 4: pudełko pełne tajemnic

W kartonowym pudełku wycinamy otwory w ten sposób, by można było włożyć do środka ręce, nie widząc przy tym zawartości kartonu. Następnie do środka na przemian wkładamy różne przedmioty. Uczestnicy zabawy kolejno muszą odgadnąć, co jest zawartością pudełka, wykorzystując do tego jedynie zmysł dotyku. To świetne ćwiczenie dla wyobraźni dziecka, a także nauka cierpliwości, kombinowania i spostrzegawczości. Stworzony w ten sposób “karton tajemnic” można używać wielokrotnie, na przykład podczas spotkania z innymi dziećmi.

Warto pamiętać, by podczas zabawy dziecko także miało możliwość ukrycia pewnego przedmiotu wewnątrz kartonu. Niejeden rodzic zdziwi się, gdy będzie miał spore problemy z odgadnięciem zawartości. Może być nią zabawka, którą dziecko świetnie zna lub domowy przedmiot, który jest bardzo trudny do odgadnięcia.

Zabawa numer 5: tor przeszkód dla piłeczek

Kartonowe pudełko może posłużyć do stworzenia toru przeszkód dla kulki lub piłeczki. Można go wykonać w niemal dowolny sposób, liczy się tylko inwencja twórcza rodzica i dziecka. Tor warto wykonać w taki sposób, by piłeczka mogła pokonać całą trasę, napotykając po drodze wiele przeszkód. Po przechyleniu kartonowego toru będzie spadała w dół, dążąc do mety. Można wtedy mierzyć czas, który jest jej potrzebny do pokonania całego toru.

Można oczywiście pomóc kulce w pokonywaniu kolejnych, wykonanych z kartonu przeszkód. W tym celu możemy przechylać lekko karton na boki. Ciekawe, kto będzie w tym lepszy - dziecko, czy rodzic?

Wykonany z kartonowego pudełka tor może posłużyć jako trasa do wyścigu niewielkiego, zdalnie sterowanego pojazdu. Wtedy musimy jednak nieco inaczej zbudować tor, by mieć pewną możliwość manewrowania samochodzikiem.

Dlaczego warto wykorzystać kartony lub folię bąbelkową do zabawy z dzieckiem?

Jest kilka powodów, dla których przedstawione zabawy, a także inne z wykorzystaniem pudełek, taśm i folii, są świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi. Przede wszystkim każda wspólna chwila może przynieść wiele przyjemności. Dziecko z pewnością zapamięta takie wyjątkowe zabawy z rodzicem na długi czas.

Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt rozwojowy. Podczas kreatywnych zabaw, kreatywność dziecka jest pobudzana w dużo większym stopniu, niż wykorzystując zwykłe zabawki. Dobrą nauką dla malucha jest też obserwacja, że do fajnej zabawy nie trzeba wykorzystywać drogich zabawek ze sklepu. Wystarczy użyć niepotrzebnych przedmiotów, które każdy ma w domu, aby świetnie się bawić.. Zabawa z użyciem kartonów i folii bąbelkowej może być również dobrym sposobem na walkę z nudą, kiedy nie mamy pod ręką innych gier lub zabawek. Można w ten sposób spędzić czas w deszczowe dni na wakacjach lub będąc we właściwie dowolnym miejscu.