Walka o rozszerzenie praw dla środowisk LGBT
Z roku na rok w Europie przybywa praw dla osób LGBTI, ale Agencja Praw Podstawowych (FRA) chciałaby, aby kraje członkowskie UE w tym zakresie równały do tych najbardziej postępowych. Polska ma tu swoje zaległości.
O tym co jest jeszcze do zrobienia w zakresie praw środowisk LGBTI napisała w swoim najnowszym raporcie „Ochrona przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe w państwach członkowskich Unii Europejskiej: porównawcza analiza prawna”, Agencja Praw Podstawowych (FRA).
Wprawdzie Agencja przyznała, że z roku na rok (raport powstaje co 5 lat) ochrona prawna lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych systematycznie poprawia się, to jednak w wielu państwach UE jest jeszcze wiele do zrobienia. Z jednej strony FRA doceniła dotychczasowe starania państw na rzecz LGBTI, ale też wskazała, że nawet pojawiające się rozwiązania nie eliminują trudności na jakie napotyka to środowisko. Agencja wprost przyznała, że występujące w ustawodawstwie wewnętrznym państw członkowskich różnice, stanowią problem i istnieje potrzeba ich eliminowania.
Oczywiście zalecane działania mają zmierzać do wprowadzania coraz większych praw dla osób LGBTI. Komisja Europejska w swoich dokumentach działania te określa mianem zmierzających do rozwoju równouprawnienia osób LGBTI. W swoim raporcie Agencja także nakreśliła kierunki rozwoju „prawnej ochrony praw podstawowych osób LGBTI”. To m.in. dalsze wzmacnianie ochrony przed dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści, usystematyzowanie definicji członka rodziny, czy lepsze podejście do praw osób interseksualnych (w szczególności ochrony praw dzieci).
Publikacja FRA zwraca uwagę na takie elementy w prawodawstwie krajów UE jak stan prawny uregulowania kwestii uznawania płci, rozwiązania antydyskryminacyjne oraz te promujące równouprawnienia w zatrudnieniu. Oceniana była też swoboda wypowiedzi w przestrzeni publicznej, przestrzeganie praw podstawowych osób interseksualnych, czy w końcu możliwości swobodnego przepływu osób w UE, jak i międzynarodowej ochrony osób LGBTI.
Polsce nie omieszkano wytknąć brak rozwiązań prawnych dotyczących uzgadniania płci. Projekt z 2013 roku przeszedł przez parlament, ale ustawę zawetował Prezydent RP. Jako wzór podawana została Holandia, która dwa lata temu przyjęła rozwiązania, które dają prawo decydowania o swojej płci już 16-latkom (formalna zmiana płci w urzędzie stanu cywilnego). Tu, jak wskazuje Agencja, jedynym wymogiem jest oświadczenie, że osoba składająca wniosek jest przekonana, że należy do wskazanej płci i rozumie konsekwencje swoich działań.
Źródło: Polonia Christiana.
WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl