Jak sprawdzić czy telewizor odbiera sygnał DVB-T2?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Nieco trudniejszą, acz równie wygodną opcją jest sprawdzenie danych dotyczących naszego telewizora na portalu telewizjanaziemna.pl. W pole wyszukiwarki serwisu należy podać podstawowe dane odbiornika - jego markę, a także model. Informacje te znajdziemy często w instrukcji obsługi, lub na znajdującej się z tyłu urządzenia plakietce. Po wpisaniu i zatwierdzeniu tychże informacji natychmiast dowiemy się, czy gdy refarming wejdzie już w życie nadal będziemy mogli bez przeszkód korzystać z naszego telewizora.

Już wkrótce refarming, co w skrócie oznacza, że telewizory niezdolne do odbierania sygnału w formacie DVB-T2 przestaną de facto działać. Niemożliwe będzie bowiem korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej bez wykupienia odpowiedniego dekodera (lub, rzecz jasna, wymiany telewizora na nowszy model). Warto pamiętać jednak, że choć refarming dotknie każdego z nas - nie każdego dotkną jego przykre konsekwencje. Niektóre telewizory są już bowiem przystosowane do odbierania sygnału w nowym formacie - sprawdź, czy Twój także!

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera ?

Kwestia refarmingu budzi, zwłaszcza u ludzi starszych, dość duży niepokój. Na szczęście w bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy dany odbiornik jest zdolny do odbierania sygnału w tymże standardzie. W tym celu należy po prostu uruchomić skanowanie w poszukiwaniu nowych kanałów. Jeśli posiadasz telewizor z DVB-T2, na liście pojawi się nowy kanał: sprawdzam.tv. Jest on nadawany na multipleksie trzecim (tym samym, co np. TVP, dlatego jest on dostępny publicznie - każdy odbiorca automatycznie otrzyma do niego dostęp.Refarming - kiedy uruchomione zostanie nadawanie w standardzie DVB-T2?

Choć refarming zostanie przeprowadzony w całym naszym kraju, będzie on wprowadzany stopniowo, w zależności od regionu. Najszybciej nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC pojawi się między innymi na dolnym śląsku i w województwie lubuskim. Najwięcej czasu na wymianę lub przystosowanie odbiorników mają zaś mieszkańcy województw znajdujących się na północnym wschodzie naszego państwa, między innymi województwa mazowieckiego oraz lubelskiego. Całość tego procesu przeprowadzona zostanie w czterech falach.

  • 28 marca dostęp do nowego sygnału otrzymają województwo lubuskie i województwo dolnośląskie

  • 25 kwietnia zasięg nowego standardu nadawania zostanie rozszerzony o województwo zachodniopomorskie, województwo pomorskie, województwo kujawsko-pomorskie, oraz województwo wielkopolskie;

  • 23 maja, w trzeciej kolejności, zasięg sygnału w standarcie DVB-T2 zostanie rozszerzony o województwo łódzkie, województwo opolskie, województwo śląskie, województwo małopolskie, województwo podkarpackie, województwo świętokrzyskie;

  • 27 czerwca z kolei przyłączona zostanie pozostała część naszego kraju - województwo warmińsko- mazurskie, województwo podlaskie, województwo mazowieckie, województwo lubelskie.

Dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera

Można już teraz złożyć wniosek o dopłatę do zakupu nowego dekodera z DVB-T2 lub telewizora - w tym pierwszym przypadku kwota wyniesie 100, w drugim 250 złotych. Na zrealizowanie zakupu i wykorzystanie dodatku mamy czas do 31 grudnia 2022 roku. Wniosek taki może złożyć tylko jedna osoba w ramach danego gospodarstwa domowego. Złożyć go można za pomocą formularza internetowego, dostępnego pod tym adresem. Za przyjmowanie wniosków o takie dofinansowanie odpowiedzialna jest także Poczta Polska. Pamiętajmy, że otrzymamy dofinansowanie na zakup jednego dekodera lub telewizora, niezależnie od tego, z ilu odbiorników aktywnie korzystamy.

Źródło: Redakcja

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną