Muzułmanie i ateiści w USA przeciw znakowi krzyża

0
0
0
/

Pomnik weteranów I wojny światowej w Bladensburg przeszkadza ateistom i muzułmanom, bo jest w kształcie krzyża.

 

Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistyczne (AHA) wraz z Radą Relacji Amerykańsko-Islamskich (CAIR) uważają, że łamie pierwszą poprawkę do konstytucji USA o wolności religii. Pomnik stoi od 1925 roku dla uczczenia 49 zabitych z hrabstwa Prince George’s. Jest on znany jako "Krzyż Pokoju".

 

Ateiści się sprzeciwiają pomnikowi, bo - jak podaje Monica Miller - "rząd nie może faworyzować, bądź preferować [jednej] religii ponad niereligię [czyli ateizm]". Oprócz kształtu krzyża wskazują, że w 1918 podczas zbierania funduszy na piśmie padła dekleracja: "My, obywatele Maryland, ufność pokładamy w Bogu, Najwyższemu Władcy wszechświata, przyrzekamy wiarę w naszych braci, który oddali się całkowicie wojnie światowej". Ich wątpliwości budzi też motto "Jeden Bóg, Jedna Ojczyzna i jedna Flaga" jakim się posługiwali fundatorzy. Podkreślają, że katolicki ksiądz z kościoła św. Hieronima w trakcie uroczystości tłumaczył symbolikę Krzyża Pokoju, że nawiązuje do Kalwarii. Podczas składania sprawy do sądy ateiści podkreślili, że krzyż "ze względu na rozmiar [ok. 12 metrów] (…) nie może być zignorowany" oraz, że powód, czyli Steven Lowe "jak go ujrzał, zasmucił się".

 

Ateiści nawoływali w sądzie okręgowym, aby krzyż został usunięty, zmieniony, bądź zniszczony, lecz ich żądania zostały odrzucone. W ocenie Leo Hohmanna współpraca muzułmanów i ateistów jest "dziwna" przy czym dodaje "ale islam od wieków wizerunek krzyża rozpoznaje jako formę bluźnierstwa. Muzułmanie nie wierzą w Jezusa Chrystusa, że jest Synem Bożym, także nie wierzą, że umarł na rzymskim krzyżu dla zbawienia ludzkości".

 

W obronie pamięci weteranów zrzeszonych w w American Legion stanęła firma prawnicza Jones Day: "Jesteśmy gotowi do obrony pomnika oraz ludzi jakich on honoruje przeciw tym niezasłużonym atakom". Próby usunięcia krzyża trwają już od kilku lat. Szef Liberty Institute Kelly Shackelford wskazuje, że zdaniem sądu pomnik jest prawomocny wbrew temu, co udowadniają ateiści.

 

Dla obrony przed działaniami ateistów powstała fundacja Save the Peace Cross. Rene L. Green udukomentowała całą sprawę. Uwieczniła na filmie m. in. demonstracje obrońców krzyża z 2014. Fundacja działała m. in. w ramach Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych. Podkreśla, że krzyż odwołuje się do haseł "Odwaga, męstwo, wytrwałość, oddanie".

 

Według badań Pew Research ateiści w Stanach Zjednoczonych mają tylko w 28% odczucia pozytywne względem ewangelicznych chrześcijan, 47% względem katolików a w 44% odnośnie samych siebie. Ateusze w Stanach Zjednoczonych najprzychylniej odnoszą się do buddystów (69%), Żydów (61%) i hindusów (58%).

 

Ateista i zarazem profesor Phil Zuckerman w 2015 roku wypowiedział się: "Wiem, że tym co mnie powstrzymuje od krytykowania islamu na moim blogu jest właśnie strach [przed muzułmanami]. Tak więc mogę powiedzieć cokolwiek o Chrześcijaństwie lub Mormonizmie i nie żyję w strachu".

 

Według Lisy Cannon Green (badania telefoniczne na tysiącu osób) 92% Amerykanów uznaje, że USA jest przyjaźnie nastawiona do chrześcijan a 87% ma taką opinię w stosunku do Żydów. Z kolei 67% uznaje go za kraj przychylny ateistom. USA za kraj chrześcijański uważa 19% Amerykanów a 9% widzi go jako świecki.

 

David Ng podał, że w Połnocnej Karolinie usunięto sylwetkę żołnierza klęczącego przed krzyżem z parku pamięci w King. Za sprawą stali ateiści ze Zjednoczonej Ameryki na Rzecz Separacji Kościoła i Państwa (USCS) reprezentowani przez prawnika Gregory'ego Lippera. Jason DeWitt wskazał, że muzułmanie w Baffled Catholic University domagali się zdjęcia krzyża, bo był "uwłaczający" islamowi. O problemach między ateistami a muzułmanami świadczy książka Michela Onfraya "Atheist Manifesto: The Case Against Christianity, Judaism, and Islam". W niej islam i chrześcijaństwo, jako religie w ogólności, zostały określone jako patologie.

 

Na gruncie walki z chrześcijaństwem pomimo tego rodzą się sojusze. International Business News doniósł, że Świątynia Szatana w listopadzie 2015 zgłosiła chęć ochrony Muzułmanów w Minneapolis w związku z atakami w Paryżu. Dla walki z Krzyżem Pokoju Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistyczne wysuwało m. in. do takie kwestie, jak do kogo należała wcześniej ziemia na której postawiono pomnik.

 

Jacek Skrzypacz

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną