Eksperci ujawniają, że koszty energii stanowią około 90% do 95% kosztów wydobywania bitcoinów i są niezwykle ważne w określaniu rentowności górników. Rentowność jest niezbędna, aby przyciągnąć więcej górników i rozwinąć ekosystem wydobywczy w miarę wzrostu popytu rynkowego na Bitcoin. Czy zatem zwiększone koszty wydobywania bitcoinów przekładają się na wyższe ceny w przyszłości? Poniższy artykuł analizuje zależność między kosztem energii użytej do wydobycia Bitcoina a jego wartością. Aby poprawić swoje umiejętności handlu bitcoinami, odwiedź stronę immediate-edge.co/pl/, aby uzyskać więcej informacji.

Koszty energii przy wydobywaniu Bitcoinów i ceny rynkowe

Zużycie energii przez górników zależy od różnych czynników, w tym od dostępności taniej i wystarczającej mocy, energooszczędnego sprzętu oraz trudności rozwiązywania łamigłówek matematycznych w celu zdobycia nagrody. Na przykład, skomplikowana łamigłówka wymaga więcej obliczeń niż łatwa. Do rozwiązania takiego problemu potrzebne będą dodatkowe zasoby energii, co wpłynie na wyższe koszty energii elektrycznej.

Niektórzy eksperci sugerują jednak, że wydobycie Bitcoina (różnica między kosztem produkcji Bitcoina a jego ogólną wartością) nie będzie opłacalne, jeśli górnicy nie będą używać bardziej energooszczędnego sprzętu.

Górnicy Bitcoina przez lata ograniczali koszty energii, przenosząc produkcję do Chin, gdzie obecnie odbywa się prawie 60% wszystkich operacji wydobywczych Bitcoina na świecie. Większość operacji wydobywczych ma miejsce w chińskiej prowincji Syczuan, która jest silnie uzależniona od energii wodnej.

Wielu górników przeniosło się na Islandię ze względu na naturalnie chłodzące arktyczne powietrze, które pomaga przegrzanemu sprzętowi. Podstawowym źródłem energii jest tam energia geotermalna. Chińscy górnicy nie podali jeszcze szacunkowych kosztów produkcji Bitcoinów. Jednak firma wydobywcza Genesis, która niedawno przeniosła się z Chin na Islandię, oszacowała, że wydobycie jednego Bitcoina kosztuje ją około 60 dolarów.

W pracy z 2015 r. oszacowano model kosztów produkcji Bitcoina i stwierdzono, że postęp technologiczny w postaci szybszego i bardziej energooszczędnego sprzętu znacznie obniży cenę rynkową Bitcoina. Cena opłacalności dla górników Bitcoin będzie się zmniejszać wraz ze wzrostem wydajności wydobycia w świecie rzeczywistym, głównie z powodu konkurencji. Tani górnicy będą konkurować na rynkach takich jak Immediate Edge oferując swoje tokeny po niższych cenach.

Jednak takie zdarzenie jeszcze nie nastąpiło. Wzrostowi podaży Bitcoina towarzyszył wzrost jego cen. Na przestrzeni lat byliśmy świadkami znacznego wzrostu mocy obliczeniowej sprzętu i kosztów. Poziomy trudności wydobycia Bitcoin wzrosły pomimo spadku kosztów energii. Zwiększa to szybkość hashowania Bitcoina i zapewnia większe bezpieczeństwo sieci. Podczas gdy wyższe poziomy trudności wpływają na znaczne koszty energii dla górników, ułatwiają one bezpieczniejszą sieć Bitcoin.

Proces zmniejszania o połowę liczby nagród bitcoinowych przyznawanych górnikom co cztery lata również zmusił górników do cięższej pracy w celu wygenerowania znacznych zysków. Na przykład obecni górnicy otrzymują 12,5 BTC za każdą transakcję, czyli połowę tego, co zarabiali przed rokiem 2021. Do wzrostu cen Bitcoina przyczyniły się również spekulacje. Rozwidlenie Bitcoina wprowadziło nowe algorytmy, które wymagają mniejszej mocy obliczeniowej. Na przykład, fork Bitcoin Cash dostosowuje trudność problemu na podstawie hash rate, zapewniając niższe zużycie energii i niskie koszty energii elektrycznej.

Według większości ekspertów, koszty energii nadal stanowią krytyczny składnik kosztów wydobycia Bitcoina, ale mają minimalny wpływ na jego ceny. Koszty energii elektrycznej związane z operacjami wydobywczymi Bitcoin stanowią istotną barierę dla nowych podmiotów chcących zostać górnikami.