Jeśli szukasz najlepszego oprogramowania do handlu kryptograficznego, odwiedź https://immediate-edge.pl/.

Górnicy dodają nowe tokeny do istniejącej podaży średnio co dziesięć minut. Liczba tokenów Bitcoin wydobywanych w każdym bloku zmniejsza się o 50% po 210 000 bloków lub po czterech latach. Szacuje się, że górnicy wybili już 19 milionów tokenów, a pozostało jeszcze tylko około 3 milionów.

Poniższy artykuł wyjaśnia, jaka jest podaż Bitcoina i co się stanie, gdy górnicy osiągną docelową liczbę 21 milionów tokenów. 

Osiągnięcie progu 21 milionów BTC

Eksperci twierdzą, że podaż Bitcoina nigdy nie osiągnie 21 milionów, ponieważ sieć używa operatorów bit-shift, którzy zaokrąglają niektóre liczby dziesiętne do najbliższej najmniejszej liczby całkowitej. Może się to zdarzyć, gdy sieć zmniejszy o połowę nagrodę za utworzenie nowego bloku Bitcoina i ponownie obliczy nową nagrodę. Ludzie wyrażają tę nagrodę w satoshis, przy czym jeden satoshi odpowiada około 0,00000001 BTC.

Satoshi nie da się jednak podzielić na pół, ponieważ jest to najmniejsza jednostka miary w sieci Bitcoin. Operatorzy Bit-shift są zaprogramowani do zaokrąglania w dół liczb do najbliższej liczby całkowitej, gdy są proszeni o podzielenie satoshi na pół, aby obliczyć nowe nagrody dla górników. Systematyczne zaokrąglanie w dół nagród za bloki Bitcoin jest głównym powodem, dla którego podaż Bitcoinów prawdopodobnie nie osiągnie 21 milionów. 

Co się stanie po wydobyciu wszystkich 21 mln BTC??

Po osiągnięciu przez górników maksymalnej liczby 21 milionów Bitcoinów nie będą wydawane nowe Bitcoiny, nawet jeśli liczba ta jest nieco niższa od limitu. Górnicy nadal będą weryfikować i zatwierdzać transakcje Bitcoin w blokach, za co otrzymają nagrody. Jednak ich nagrody będą ograniczone do opłat za przetwarzanie transakcji, często nakładanych na użytkowników przez giełdy kryptowalutowe, takie jak Immediate Edge

Osiągnięcie przez Bitcoina docelowej podaży 21 milionów tokenów prawdopodobnie będzie miało wpływ na górników. Jednak efekty te będą częściowo zależały od ewolucji Bitcoina jako kryptowaluty. Górnicy Bitcoina nadal będą generować zyski z opłat za przetwarzanie transakcji, jeśli w 2140 roku blockchain Bitcoina będzie przetwarzał wiele transakcji. To samo może się zdarzyć, jeśli Bitcoin w 2140 roku stanie się przede wszystkim przechowalnią wartości, a nie walutą transakcyjną, nawet jeśli znikną nagrody za bloki i zmniejszy się wolumen transakcji. 

Górnicy mogliby pobierać wyższe opłaty transakcyjne za przetwarzanie transakcji Bitcoin o dużej wartości lub większych partii płatności. Byłoby to możliwe w przypadku bardziej wydajnych blockchainów warstwy drugiej, takich jak Lightning Network, które ułatwiają szybkie codzienne wydawanie Bitcoinów. W związku z tym, jeśli wydobycie przestanie przynosić wiarygodne zyski, mogą pojawić się pewne niekorzystne skutki.

Jednym z nich jest to, że górnicy mogą tworzyć kartele lub grupy, aby kontrolować zasoby górnicze i żądać wyższych opłat transakcyjnych.

Innym potencjalnym skutkiem są samolubne operacje wydobywcze, w których górnicy zmawiają się, aby ukryć nowe ważne bloki, a następnie wypuścić je jako bloki osierocone, jeszcze niepotwierdzone przez sieć Bitcoin. Praktyka ta może znacznie wydłużyć czas przetwarzania płatności i zmusić użytkowników Bitcoina do płacenia wyższych opłat transakcyjnych za nowe bloki, gdy górnicy zatwierdzą je na blockchainie. 

Osiągnięcie przez Bitcoin limitu podaży wpłynie również na jego ceny. Inwestorzy mogą oczekiwać, że ceny Bitcoina będą rosły w miarę zmniejszania się jego podaży. Jednak eksperci podkreślają, że trudno jest przewidzieć, co stanie się z wartością Bitcoina w ciągu najbliższych 120 lat. Ceny będą zależeć głównie od przyszłego popytu i regulacji.

Ograniczona podaż Bitcoina nie może przekroczyć 21 milionów tokenów, które w końcu się wyczerpią. Chociaż będzie to miało zróżnicowany wpływ na użytkowników kryptowalut na całym świecie, górnicy są tymi, którzy najprawdopodobniej odczują tą sytuację.