Joga elementem szkolenia amerykańskich policjantów
Policjanci z Fayetteville w ramach nauki walki z przestępczością uczęszczają na zajęcia z jogi.
W ramach treningu siłowego instruktorzy akademii wprowadzili zajęcia z medytacji zen. Uważają, że osiągnięcie „pokoju umysłu” pozwoli na rozwój kandydatów na policjantów. Porucznik Tracey Bass-Caine tłumaczy: „Ze stresem jakim przechodzimy to pomaga nam go zredukować, ze zużyciem [jakiego doświadczamy], to czyni nasze ciała bardziej giętkimi. To jest holistyczne podejście, aby próbować naprawiać ciało i umysł”.
Szkoleniem z jogi zajmuje się Youjiva w ramach „klas pełnych umysłu”, o czym poinformała szef firmy Nicole Walcott. Elementy buddyzmu mają pomóc w radzenia sobie z takimi problemami psychicznymi jak depresja, bezsenność, szok traumatyczny po wydarzeniach ze służby a także z bólami pleców, bioder, nadgarstków i kolan.
Za programem Walcott stoi Sid Gautam. Na łamach Fay Observer system opieki medycznej w szpitalach uznał za „wiekowy”. Zarzuca w duchu marksizmu, że „jak każdy inny wielki biznes zmierzają do agresywnego marketingu oraz medialnego ataku [informacjami]”. Za rozwiązanie problemu uznaje likwidację wolnego rynku oraz wprowadzanie duchowości Indii do medycyny.
Koordynator programu Walter Knox powiedział: „Mamy nadzieję na poprawienie kondycji umysłu i świadomości umysłowej oficerów, co da im orientację w emocjach”.
Joga zapewni zaś wskutek przyjmowania pozycji religijnych „pozwoli na zapobiegnięcie obrażeniom ze strony fizycznej”. Rekruci twierdzą, że „oczyszcza umysł” i „pozwala na odstresowanie się”.
Instruktor Emily Myers wskazuje, że „gdzie decyzje są jasne włączają się twoje instynkty”. Podkreśla rolę medytacji.
Detektyw Jennfier Elliot na łamach magazynu the Police Chief donosi, że wprowadziła jogę do departamentu policji w City of Falls Church (Wirginia) jako element rehabilitacji dla współpracowników Wydziału Spraw Kryminalnych (CID). W trakcie sesji od 15 do 30 minut policjanci rozciągają się. Poznają też zasady pracy umysłu wedle buddyjskiej filozofii, w zakresie operowania oddechem, czy wsłuchiwania sie we własne uczucia i emocje.
Policjanci z Bend w 2014 w ramach zajęć wyobrażali sobie "niebo, błękitne, czyste, przestronne". Brian Beekman jest zdania, że joga pozwala na rozwój sił umysłowych. Podkreśla też, że w jego opinii poprawia zdrowie fizyczne m. in. przez zwiększanie sprężystości ciała.
W okolicach Portland w Hillsboro policjant Richard Goerling rozpoczął nauczanie jogi, o czym doniosła lokalna stacja KUOW Public Radio. Uważa, że medytacja "jest w rzeczywistości treningiem opartym o naukę".
Środowiska związane z jogą, takie jak Yoganonymous promują jej wykorzystanie przez policjantów* jako rehabilitacji w ramach Zrzeszenia Jogi (Yoga Alliance). Jej praktykowanie jest przyjęciem hinduskiej koncepcji człowieka. Za tym m. in. idzie wiara w reinkarnację, czyli uznanie życia w cyklu narodzin i śmierci. To także uznanie wbrew medycynie, że istnieją siły energetyczne w ciele skoncentrowane w punktach czakram. Jego elementem jest m. in. zjednoczenie „mocy” męskiej i żeńskiej, aby doznać oświecenia. U swych podstaw zakładają one odrzucenie prawa naturalnego.
Jan Paweł II w „Przekroczyć próg nadziei” wskazał, że duchowość Wschodu jest „wręcz rodzajem mody, którą przyjmuje się bezkrytycznie”. Ma ona formę m. in. medytacji oraz technik obecnych w jodze.
Jacek Skrzypacz
WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl