Tekst jest fragmentem książki "Proszę was w imię Boże". Głowa Kościoła apeluje, aby natychmiast podjąć budowę pokoju i lepszego świata.

Trudno uwierzyć w to, że od tamtego czasu świat nie wyciągnął lekcji z barbarzyństwa, do jakiego dochodzi w konfliktach między braćmi, rodakami i krajami. Wojna jest najwyraźniejszym znakiem braku człowieczeństwa – podkreślił.

Przez lata nie słuchaliśmy głosów mężczyzn i kobiet, którzy poświęcali się, by zatrzymać wszelką formę zbrojnego konfliktu. Nauczanie Kościoła nie szczędziło słów potępienia dla okrucieństwa wojny, a w XIX i XX wieku moi poprzednicy określili ją jako „plagę”, która nigdy nie rozwiązuje problemów między narodami - dodał.

W tekście papież odniósł się także do obecnej sytuacji wojny na Ukrainie podkreślając, że tocząca się tragedia poruszyła sumienia milionów osób.

Dzisiaj jesteśmy świadkami trzeciej wojny światowej w kawałkach, które jednakże grożą tym, że mogą stać się coraz większe aż do osiągnięcia formy konfliktu globalnego – ostrzegł Franciszek.

Dlatego proszę władze polityczne, by położyły kres trwającym wojnom, by nie manipulowały informacjami i by nie oszukiwały swoich narodów, by osiągnąć cele wojenne – zaapelował.