Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego OKNO – pod patronatem portalu Prawy.pl

0
0
0
/

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Ruch Republikański oraz Stowarzyszenie RKW-RKW zapraszają amatorów i profesjonalistów zajmujących się sztuką filmową do wzięcia udziału w V edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO, który odbędzie się w maju w Warszawie.

 

Festiwal OKNO został powołany do życia w roku 2012 w ramach Kongresu Mediów Niezależnych i - można powiedzieć - jest dzieckiem swojego czasu, znamionującego się wypychaniem z centrum życia naszej polskiej wspólnoty, unieważnianiem przez przemilczanie tragicznego a jednocześnie budującego heroizmu naszej niedawnej historii, którą tworzyły i do dziś tworzą historie konkretnych ludzi i zdarzeń dziejących się na obrzeżach sceny dziejów nieoświetlonej - często - światłem zbiorowej pamięci.

 

„Dlatego nie było przypadkiem, że nasz Festiwal dwukrotnie - w latach 2012-2013 - korzystał z serdecznej gościny Miasta Ełk i patronatu Wielce Czcigodnego Pasterza Kościoła Ełckiego, Księdza Biskupa Edwarda Mazura, by w następnych dwóch latach korzystać z gościny włodarzy Miasta Przczyny. Nie jest, jak wierzymy, również przypadkiem i to, że w tym roku odbędzie się nasz Festiwal w Warszawie.” napisali organizatorzy festiwalu.

 

„Profesor Andrzej Nowak słusznie zauważył, że budowanie pozytywnych postaw społecznych i patriotycznych nie może obywać się bez przedstawiania tego, co w historii jest godne naśladowania. Festiwal OKNO wraz z twórcami filmów biorących w nim udział podjęli się realizacji myśli tego wybitnego historyka i wolnego Polaka na swój sposób. Albowiem nie szukaliśmy tego, co w historii jest godne naśladowania w „wielkim świecie”, lecz w świecie aż tak zwykłym, że często niezauważalnym” zauważyli.

 

„Któż z nas zna opowieść o brutalnych represjach, jakie spadły na mieszkańców Kraśnika w roku 1959 za to, że stanęli w obronie miejscowego krzyża? Czy udałoby się nam uratować od zapomnienia bohaterską przeszłość i tragizm teraźniejszości pani Danusi, łączniczki z ugrupowania „Krybar” w Powstaniu Warszawskim? Dowiadując się z filmu jej poświęconemu, że przed śmiercią w roku 2013 dostała dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z warszawskiego mieszkania, trudno było się nam uwolnić od myśli, że jest ona uosobieniem archetypu wolnego Polaka i wolnej Polki” dodali, przypominając, iż w biorący udział w festiwalu filmowcy nie stronili również od historii najnowszej, m.in. w obrazie „Niepodlegli”, w którym pokazali manipulacje i zakłamanie mediów mainstreamowych w relacjach z Marszu Niepodległości z11 listopada 2011 roku.

 

Publicystka i jedna z jurorek Festiwalu OKNO, pani Elzbieta Krolikowska-Avis tak ujęła istotę Przeglądu Filmów Niezależnych: „Kilka lat temu na rynku księgarskim furorę robił cykl esejów Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego „Świat nie przedstawiony”. Gdyby Festiwal Filmów Niezależnych w Ełku określić jakimś krótkim hasłem, dobre byłoby właśnie „świat nie przedstawiony”. Bo 16 nadesłanych filmów, w tym 8 wybranych do konkursu, uświadomiły także nam, jury, jak ogromne są obszary rzeczywistości nieopisanej, nie komentowanej publicznie, traktowanej jakby jej nigdy nie było. Czego dotyczą te wielkie połacie „faktów nienazwanych”, nieobecnych w mediach publicznych, komercyjnych, na festiwalach filmowych w Gdyni czy w Krakowie? Wystarczy spojrzeć na nadesłane na FFN filmy, od Grand Prix - na nagrodach specjalnych skończywszy.... Wszystkie te filmy zbliżają nas do Polski takiej, jaka ona jest, dalekiej od wykoślawionego obrazu, jaki widać w telewizyjnym mainstreamie. Wypełniają „białe plamy” w naszej wiedzy o kraju, mówią, że i główne media i kino wycofały się z roli informatora i komentatora rzeczywistości, a stały się tubą propagandową jednej tylko partii. Tak się złożyło, że niedawno uczestniczyłam w konferencji prasowej Roberta Redforda, „króla kina niezależnego”, który przywiózł do Londynu swój Sundance Film Festiwal. Kiedy zestawić zawartość SFF z OFFN w Ełku, widać różnice, i to nie tylko wynikające ze stażu, dorobku i stanu portfela festiwali. Widać jasno, że w starych demokracjach kino niezależne idzie w inną niż u nas stronę:eksperymentów formalnych, „fringe’u”,interdyscyplinarności. U nas filmy skarżą się z kolei na brak wolności słowa, pluralizmu medialnego, arogancji władzy wobec obywateli – problemy typowe dla krajów, które dopiero do demokracji aspirują. „Każdemu to, czego mu bardziej brakuje”.


Festiwal Filmu Niezależnego OKNO odbędzie się w siedzibie SDP przy ulicy Foksal 6/4. Regulamin i kartę zgłoszenia możecie Państwo pobrać ze strony: www.stowarzyszenierkw.org www.ruchrepublikanski.org www.strefaobywatelska.boo.pl

 

Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2016 roku

 

AW

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną