Jak prosić szefa o podwyżkę? Oto argumenty i sposoby, które powinieneś znać

0
0
0
/

Niektóre sytuacje w pracy mogą powodować zakłopotanie. Jednym z takich przypadków jest moment, kiedy zależy nam na otrzymaniu podwyżki. Wiele osób nie wie, od czego zacząć rozmowę ze swoim szefem. O czym wtedy warto pamiętać? Dowiedz się więcej na ten temat i zrealizuj swój cel.

Kiedy najlepiej prosić o podwyżkę?

Rzadko można spotkać się z sytuacją, kiedy to sam szef proponuje podwyżkę swoim pracownikom, zwłaszcza jeśli firma składa się z wielu osób, których indywidualną pracę trudno jest nadzorować i śledzić. Z tego powodu należy wziąć sprawy we własne ręce i postarać się o otrzymanie wyższego wynagrodzenia. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, zacznijmy od starannego przygotowania się do rozmowy. Gdy szef zobaczy, że jesteśmy pewni swojego zdania i przemyśleliśmy prośbę, łatwiej będzie go przekonać. Warto zaaranżować spotkanie, kiedy poczujemy się już gotowi.

 

Dobrym momentem na proszenie o podwyżkę jest okres, w którym nasza praca stała się efektywniejsza. Może się to wiązać z sukcesem, który miał wpływ na całą firmę, dzięki czemu stała się bardziej rozpoznawalna na rynku lub zwiększyła się sprzedaż jej produktów czy usług. Innymi powodami do otrzymania podwyżki jest awansowanie na nowe stanowisko, a także poszerzenie obowiązków pracowniczych, co wymaga większego zaangażowania i odpowiedzialności. Warto starać się o wyższą pensję, gdy widoczne jest, że przedsiębiorstwo sprawnie się rozwija i nie przyniesie to żadnych strat.

Jakie podać argumenty?

Przygotowanie dobrych argumentów to podstawa prowadzenia negocjacji z szefem o podwyżkę. Znając swoją wartość, będziemy mniej stresować się rozmową, dzięki czemu przebiegnie ona w bardziej profesjonalnych warunkach. Ważne jest podanie takich argumentów, których nie można podważyć. Warto starać się o podwyżkę, kiedy zwiększyliśmy nasze kwalifikacje i otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych umiejętności. Dobrym argumentem będzie także zaznaczenie, że przynosimy większe zyski firmie niż inni. Dodatkowo można wskazać, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej od nas. Gdy w nasze ręce wpadł szczególnie ważny projekt, warto nakierować szefa na to, że otrzymanie podwyżki będzie świetnym czynnikiem motywującym do lepszego zrealizowania. Jednak klucz do sukcesu stanowi szczerość i przytoczenie takich powodów, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Co zrobić, jeśli szef odmówi?

Gdy nasz plan zawiedzie i szef odmówi, nie należy od razu się zniechęcać. Ważne jest, aby zastanowić się nad powodem odrzucenia naszej prośby. Być może wiąże się to z trudniejszą sytuacją na rynku lub problemami firmy, z którymi trzeba uporać się w pierwszej kolejności. W takim przypadku warto poczekać kilka tygodni i spróbować ponownie porozmawiać z szefem na temat podwyżki. Jednak kiedy spotkamy się z odmową wielokrotnie lub bardzo zależy nam na wyższym wynagrodzeniu z uwagi na własną sytuację materialną i nie możemy dłużej z tym zwlekać, powinniśmy zastanowić się nad zmianą pracy. Może się okazać, że w innym przedsiębiorstwie nasze oczekiwania względem wysokości zarobków zostaną spełnione od samego początku współpracy, dlatego nie należy zamykać się na taką możliwość.

 

Poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia stało się jeszcze prostsze dzięki specjalnym serwisom, które gromadzą tysiące ogłoszeń od różnych pracodawców. Porównując oferty, szybko dowiemy się, gdzie nasze oczekiwania mogą zostać spełnione. Warto korzystać ze sprawdzonych platform, np. GoWork, który umożliwia wyszukiwanie za pomocą wygodnych filtrów. Gdy zaznaczymy rodzaj umowy lub wymiar etatu, otrzymamy wyłącznie ogłoszenia, które będą dopasowane do naszych wymagań. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lepiej płatną pracę otrzymamy w dużym mieście, dlatego warto zacząć poszukiwania od sprawdzenia ofert przykładowo w Rzeszowie. Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy dla całego regionu, który dynamicznie się rozwija.

 

Znaczny deficyt pracowników występuje w branży medycznej, budowlanej oraz transportowo-logistycznej, z poszczególnymi ofertami (w tym przypadku - z Rzeszowa) można zapoznać się na GoWork.pl. Na szybkie zatrudnienie mogą liczyć nie tylko przedstawiciele wcześniej wymienionych sektorów, ponieważ zapotrzebowanie występuje również względem specjalistów takich jak nauczyciele, programiści lub doradcy ds. rachunkowości i księgowości.

Źródło: Redakcja

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną