Szokujące informacje! Lepiej omijaj ten produkt

W sklepach najczęściej spotykamy się z mlekiem UHT. UHT (Ultra High Temperature) to proces polegający na użyciu wysokiej temperatury (135 st. C) przez kilka sekund, a następnie schłodzenie produktu do 20 st. C. UHT inaczej zwane jest sterylizacją. Pojawia się coraz więcej badań mówiących o jego szkodliwości.
Powszechne przyjęcie mleka UHT tłumaczy się bezpieczeństwem. Sterylizacja mleka ma nas chronić przed salmonellozą, durem brzusznym czy gruźlicą. Problem w tym, że ludzie zawsze pili mleko, najpierw prosto od krowy, a potem poddane pasteryzacji, czyli podgrzaniu i nie mieli problemu ze zdrowiem. Proces UHT został wprowadzony w interesie producentów, którzy w ten sposób mogą je znacznie dłużej przechowywać.
Mleko UHT ma trwałość od 6 do 9 miesięcy (od momentu otwarcia). Kiedy czołowy na świecie przetwórca mleka UHT, Parmalat, po raz pierwszy wprowadził mleko UHT na rynek amerykański w 1993 roku, napotkał przeszkodę. Amerykanie nie ufali mleku, które nie było schłodzone.
Producenci mleka wykazali się więc kreatywnością. Mogli wydłużyć okres przydatności do spożycia swojego produktu i nie reklamować, że to robią. Sprzedawali więc mleko w normalnych opakowaniach, umieszczając je w lodówce, choć nie było takiej potrzeby.
Obecnie prawie całe mleko jest przetwarzane w technologii UHT. We wstępie do badania z 2005 r. opublikowanego w Journal of Dairy Science zwrócono uwagę na obecne problemy związane z przetwarzaniem UHT.
Konwencjonalne metody pasteryzacji istnieją od dawna, ale wraz z pojawieniem się technologii UHT sterylizację mleka osiągnięto za pomocą obróbki w wyższej temperaturze przez krótsze okresy. Jednak mleko o przedłużonej trwałości spotkało się z ograniczoną akceptacją konsumentów, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, częściowo z powodu specyficznego smaku po ugotowaniu. Kilka prób poprawy jakości produktów mlecznych poddanych obróbce UHT zakończyło się sukcesem w różnym stopniu. Badania wykazały, że zmiana parametrów przetwarzania UHT, takich jak systemów pośredniego lub bezpośredniego wtrysku pary czy szybkości chłodzenia mają znaczący wpływ na smak mleka.
Tak więc od dziesięcioleci przetwórcy UHT wiedzą, że mleko przetworzone UHT daje specyficzny smak i przeprowadzali wszelkiego rodzaju eksperymenty, aby pozbyć się nieprzyjemnego smaku i zapachu (nawet uciekając się do dodawania związków flawonoidowych do mleka).
Co jednak sprawia, że przetwarzanie UHT jest gorsze niż zwykła stara pasteryzacja? Składniki surowego mleka są niezwykle delikatne. Białka mleka są złożone i trójwymiarowe, są rozkładane podczas trawienia przez specjalne enzymy, które pasują do białek jak kawałki układanki.
Kiedy szybko podgrzewasz mleko, powoduje to denaturację białek, spłaszczając je, więc enzymy nie mogą robić tego, co powinny. Innymi słowy, sprawia to, że białko mleka jest znacznie trudniejsze do strawienia.
Konwencjonalne mleko jest zazwyczaj pasteryzowane w niższej temperaturze przez dłuższy czas, co zabija większość bakterii, pozostawiając korzystne bakterie, witaminy i enzymy nienaruszone. Takie mleko ma okres trwałości od tygodnia do 10 dni.
Wysokie temperatury stosowane w ramach technologii UHT zabijają wszystkie bakterie, nawet te dobre. Takie mleko może mieć wielomiesięczny okres przydatności do spożycia. Wysoka temperatura pasteryzacji UHT ma wiele potencjalnych negatywnych skutków: zabija niezbędne "dobre" bakterie (probiotyki), uszkadza witaminy, czyniąc je bezużytecznymi, denaturuje (rozbija) białka, niszczy naturalnie występujące enzymy, które pomagają organizmowi trawić mleko.
W rezultacie mleko UHT jest trudne do strawienia przez organizm, ma mniej przyswajalnych składników odżywczych i może powodować problemy zdrowotne przy regularnym spożywaniu. Możesz również zauważyć różnicę w smaku, ponieważ mleko pasteryzowane UHT może mieć smak przypalony.
Ponieważ mleko pasteryzowane UHT może być trudne do strawienia przez organizm, może spowodować zapalenie przewodu pokarmowego lub jelit. Stan zapalny sprawia, że jelita stają się nieszczelne.
Nieszczelna ściana jelita może pozwolić niestrawionemu pokarmowi i szkodliwym mikrobom swobodnie przedostać się do krwiobiegu. To właśnie nazywa się zespołem nieszczelnego jelita i może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak chroniczne zmęczenie, bóle stawów, wysypki skórne i osłabienie układu odpornościowego.
Chris Klinsky
Źródło: www-foodrenegade-com
Źródło: Chris Klinsky