Szokujący raport! Te zawody znikną już niedługo

0
0
0
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja / Pixabay

W raporcie Goldman Sachs z marca 2023 roku oszacowano, że SI zdolna do generowania treści może wykonać jedną czwartą wszystkich prac wykonywanych obecnie przez ludzi. W całej Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych - czytamy w raporcie - 300 milionów miejsc pracy może zostać zlikwidowanych przez automatyzację.

Od początku rewolucji przemysłowej istniały zagrożenia, że nowe maszyny - od zmechanizowanych krosien po mikrochipy - będą uzurpować sobie prawo do wykonywania pracy przez ludzi. W większości przypadków ludzie zwyciężali. Teraz, twierdzą niektórzy eksperci, gdy na horyzoncie pojawia się wszechobecna sztuczna inteligencja, zagrożenie staje się realne: roboty naprawdę przychodzą po niektóre miejsca pracy.

I to może być tragiczne, mówi Martin Ford, autor książki Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything.

 "Mogłoby się to przydarzyć wielu ludziom, potencjalnie dość nagle, potencjalnie wszystkim w tym samym czasie. A to ma implikacje nie tylko dla tych osób, ale dla całej gospodarki".

Eksperci ostrzegają z pewnym zastrzeżeniem: są jeszcze rzeczy, do których AI nie jest zdolna - zadania, które wymagają wyraźnie ludzkich cech, takich jak inteligencja emocjonalna i nieszablonowe myślenie. A przejście do ról, które skupiają te umiejętności, może pomóc zmniejszyć szanse na bycie zastąpionym.

Nie musi to oznaczać, że wszystkie zawody uważane za "kreatywne" są bezpieczne. W rzeczywistości takie zawody jak projektowanie graficzne i stanowiska związane ze sztuką wizualną mogą być jednymi z pierwszych, które znikną; podstawowe algorytmy mogą skierować bota do przeanalizowania milionów obrazów, umożliwiając Sztucznej Inteligencji natychmiastowe opanowanie estetyki. Ale w innych rodzajach kreatywności jest pewne bezpieczeństwo, mówi Ford: "w nauce, medycynie i prawie ... ludzie, których zadaniem jest wymyślanie nowej strategii prawnej lub biznesowej. Myślę, że nadal będzie tam miejsce dla istot ludzkich".

Druga izolowana kategoria, kontynuuje, to zawody, które wymagają wyrafinowanych relacji interpersonalnych. Wskazuje na pielęgniarki, konsultantów biznesowych i dziennikarzy śledczych. Są to zawody, jak mówi, "w których potrzebne jest bardzo głębokie zrozumienie ludzi. Myślę, że minie dużo czasu, zanim AI będzie w stanie wchodzić w interakcje w sposób, który naprawdę buduje relacje".

Trzecia bezpieczna strefa, mówi Ford, "to zawody, które naprawdę wymagają dużej mobilności i zręczności oraz umiejętności rozwiązywania problemów w nieprzewidywalnych środowiskach". Wiele zawodów związanych z handlem - myślimy o elektrykach, hydraulikach, spawaczach i tym podobnych - mieści się pod tym parasolem. "Są to rodzaje pracy, w których masz do czynienia z nową sytuacją przez cały czas", dodaje. "Są one prawdopodobnie najtrudniejsze do zautomatyzowania.

Źródło: BBC

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną